Przejdź do treści

Zazdrość o relację dziecka z nianią. Jak sobie z tym radzić?

Zazdrość o relację dziecka z nianią. Jak sobie z tym radzić?

Kiedy powierzasz dziecko pod opiekę niani na początku cieszysz się każdym dniem bez płaczu przy Twoim wyjściu z domu. Potem zdarza się, że dziecko w ogóle nie zauważa Twojego wyjścia lub płacze, gdy żegna się z nianią. Czy zdarza Ci się wtedy poczuć zazdrość o relację dziecka z nianią?

W tym artykule omówimy, co zrobić, gdy jako mama odczuwasz zazdrość o relację dziecka z nianią.

Poznaj i zrozum swoje uczucia

Po pierwsze jeśli już takie uczucie się pojawia nie unikaj go i nie oceniaj, jako nieważne, niedojrzałe czy niestosowne. Zamiast tego, próbuj zrozumieć, dlaczego odczuwasz akurat tę emocję i jakie konkretnie sytuacje ją wywołują.

Zadaj sobie pytania:

  1. dlaczego czuję zazdrość?
  2. czego ta zazdrość dotyczy?
  3. jakie moje obawy stoją za tym uczuciem? (Czy boję się, że niania lepiej opiekuje się moim dzieckiem niż ja? Czy obawiam się, że moje dziecko polubi bardziej nianię niż mnie? Czy boję się, że niania zagraża mojej więzi z dzieckiem?)
  4. w jakich sytuacjach pojawia się to uczucie?

Uczucie zazdrości może być warunkowane Twoją przeszłością i doświadczeniami, które wpływają na obecne emocje. Czy przypominasz sobie inne wcześniejsze doświadczenia związane z zazdrością o relację? A może jakieś doświadczenia wpłynęły na Twoje poczucie pewności siebie jako matki?

Zrozumienie źródła zazdrości to ważny krok w procesie radzenia sobie z tym uczuciem. Im bardziej jesteś w stanie zidentyfikować, skąd ono wynika, tym łatwiej będzie Ci pracować nad jego przezwyciężeniem.

Otwarta komunikacja z nianią

Warto rozważyć otwartą rozmowę z nianią na temat swoich uczuć. Powiedź, jak się czujesz w konkretnych sytuacjach, w których odczuwasz zazdrość o relację dziecka z nianią. Może się okazać, że niania pomoże Ci zrozumieć, dlaczego dziecko tak reaguje. Pamiętaj, że niania, która ma doświadczenie w opiece nad dziećmi w różnych rodzinach może wnieść nowe spojrzenie na zachowanie Twoje dziecka i zmniejszyć Twój niepokój.

Jeśli konkretne zachowania niani uruchamiają w Tobie zazdrość być może będzie ona w stanie zmodyfikować te zachowania. Ważne, abyś porozmawiała otwarcie i szczerze o swoich uczuciach.

Pamiętaj, że najważniejsze jest dobro dziecka, a każda z Was ma swoją rolę w jego życiu: niania nie jest konkurencją dla Ciebie jako matki, lecz partnerem w wychowaniu dziecka.

Spędzaj czas z dzieckiem

Zazdrość może wynikać z faktu, że niania spędza dużo czasu z Twoim dzieckiem i wiesz, że dobrze się wtedy razem bawią. Tymczasem Ty wracasz do domu po całym dniu pracy i zdarza się, że jest Ci trudno znaleźć w sobie energię na zabawę.

Pamiętaj, że niania nie jest w stanie zastąpić miłości i więzi, jaką tworzysz z własnym dzieckiem.

Postaraj się zaplanować w czasie wolnym takie wspólne aktywności, które będą budować Twoją więź z dzieckiem. Dla jakości więzi często liczy się sam czas, Twoja uwaga i bliskość, a nie ekscytujące przeżycia i fajerwerki. Po prostu bądź ze swoim dzieckiem.

Wzmacniaj poczucie własnej wartości jako mama

Zacznij od zrozumienia, że jesteś niezastąpiona jako matka. Twoja rola w życiu dziecka jest wyjątkowa i nie da się jej zastąpić przez nikogo innego, nawet najlepszą nianię.

Przyjrzyj się swoim mocnym stronom jako matka. Czy jesteś wyjątkowo cierpliwa? Czy jesteś mistrzynią w rozśmieszaniu swojego dziecka? Przywołuj te cechy, gdy pojawi się ukłucie zazdrości i używaj ich świadomie do wzmocnienia swojej pewności siebie.

Zaakceptuj swoją niedoskonałość. Wartość jako matki nie wynika tylko z Twoich umiejętności, ale także z Twojego miłości do dziecka. Jeśli pojawia się myśl, że „znowu to jej udało się lepiej/ szybciej” chociaż to przecież Twoje dziecko i Ty powinnaś je znać najlepiej, zaakceptuj to. Błędy popełnia każdy rodzic i zapewniam Cię, że jeśli Twoja niania sama jest mamą, to i ona nie jest perfekcyjna.

Porozmawiaj z innymi mamami o ich doświadczeniach związanych z uczuciem zazdrości o relację dziecka z nianią. Możesz dowiedzieć się, że nie jesteś sama w swoich odczuciach. Ważne jest jednak, aby radzić sobie z tą emocją w zdrowy, konstruktywny sposób.

Czy moja zazdrość ma wpływ na dziecko?

Do problemu zazdrości warto podejść z odpowiednią uwagą i rozwiązać go w zdrowy sposób, aby skutki tej zazdrości nie dotknęły dziecka.

Dzieci są bardzo wrażliwe na emocje rodziców. Jeśli dziecko odbiera Twoją zazdrość i niepewność w stosunku do niani, może czuć się winne tej sytuacji i to może także wpływać na jego emocje w stosunku do niani. Efektem będzie niepotrzebny stres i niepokój dziecka.

Podsumowanie

Zazdrość o relację niani z Twoim dzieckiem może być bardzo trudna, ale można ją przezwyciężyć. Spróbuj zrozumieć przyczyny swoich emocji, rozważ porozmawianie o nich z nianią, dbaj o jakościowy czas i relację ze swoim dzieckiem oraz wzmacniaj swoją pewność siebie, jako mama.

Jeśli odkryjesz, że zrozumienie źródła zazdrości jest bardzo trudne i wpływa negatywnie na twoje życie, warto rozważyć pomoc profesjonalisty. Terapeuta lub psycholog może pomóc Ci zgłębić te emocje i znaleźć sposoby na ich przezwyciężenie.

Agencja Dobrana Niania także wspiera rodziny, z którymi współpracuje w budowaniu satysfakcjonujących relacji z nianią i służy profesjonalną pomocą w przypadku trudności. Więcej o naszej metodzie doboru niani do rodziny oraz wsparciu w budowaniu relacji przeczytasz TUTAJ.

Udostępnij artykuł

Tatiana Matwijów

Tatiana Matwijów

Jestem psychologiem, pasjonatką odkrywania i rozwijania ludzkiego potencjału. W ciągu ponad 20 lat pracy w międzynarodowych korporacjach z sukcesem dopasowałam ponad 1000 osób do różnorodnych stanowisk i zespołów. Pozytywne efekty w rekrutacjach osiągam dzięki połączeniu doświadczenia, profesjonalnych narzędzi oraz intuicji.

Już jest nowy e-book dla rodziców!
„7 kroków do wyboru najlepszej niani dla twojego dziecka. Praktyczny przewodnik dla rodziców”
Chcesz pobrać bezpłatnie pierwszy rozdział i przekonać się ile praktycznych wskazówek i narzędzi możesz zyskać?
Zapisz się do newslettera!

Logowanie

E-mail *
Hasło *

Chcę porozmawiać o szczegółach oferty

Już niebawem uruchomimy wszystkie funkcjonalności dostępne na stronie Dobrana Niania.
Chcesz żebyśmy poinformowali Cię o starcie strony?
Zapisz się do newslettera!

Resetowanie hasła

Please select form to show

Logowanie