Przejdź do treści

Dobrana niania

Najczęściej zadawane pytania

Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania przez klientów agencji Dobrana Niania.
Jeżeli masz jakieś inne pytania lub wątpliwości – skontaktuj się z nami!

Jeśli masz wystarczająco dużo czasu i potrafisz zweryfikować doświadczenie i kompetencje niań, to możesz przeprowadzić rekrutację niani samodzielnie. Alternatywą jest skorzystanie z agencji niań. Agencja niań zwykle przeprowadza wywiad z rodzicami, aby zrozumieć ich potrzeby i oczekiwania dotyczące poszukiwanej niani. Na podstawie tych informacji agencja szuka odpowiedniej niani, która będzie spełniać kluczowe kryteria formalne oraz swoim profilem będzie dopasowana do potrzeb konkretnej rodziny i dziecka.
Sprawdź ofertę butikowej agencji niań Dobrana Niania

Najlepsze agencje niań współpracują wyłącznie z osobami posiadającymi odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w opiece nad dziećmi. Nianie rekomendowane przez agencję Dobrana Niania posiadają:
- Doświadczenie w opiece nad dziećmi w różnym wieku
- Wykształcenie lub zrealizowane szkolenie z zakresu opieki nad dziećmi
- Ukończone szkolenie z zakresu pierwszej pomocy
- Potwierdzone referencje
- Wiedzę na temat różnych nurtów wychowawczych

Koszty usług agencji niań mogą się różnić w zależności od zakresu usługi oraz stopnia indywidualnego podejścia do potrzeb klienta. Z reguły jest to jednorazowa opłata w wysokości 70% miesięcznego wynagrodzenia niani. Agencje powinny poinformować o kosztach przed rozpoczęciem usługi.
Sprawdź, co może zaoferować Ci agencja Dobrana Niania.

Agencja Dobrana Niania doradza rodzicom w wyborze idealnie dopasowanej do ich potrzeb niani oraz w procesie jej integracji z rodziną. Pracujemy w oparciu o autorską metodę „Dobrana Niania w 7 Krokach”. Współpracują z nami sprawdzone, wykwalifikowane nianie z referencjami.
Rodzic podejmujący współpracę z agencją Dobrana Niania może liczyć na:
- indywidualne podejście
- wielowymiarową weryfikacje kandydatek z wykorzystaniem profesjonalnych narzędzi rekrutacji i selekcji
- kompleksowy proces doboru i integracji niani z rodziną (wsparcie nie kończy się wraz z wyborem niani)
- 3 miesięczną gwarancję na usługi

Nianie współpracujące z naszą agencją mogą liczyć na:
- pracę opartą na szacunku i partnerstwie
- wynagrodzenie adekwatne do doświadczenia i kompetencji
- możliwość pełnego wykorzystania posiadanych kwalifikacji i kompetencji
- możliwości dalszego rozwoju
- bezpłatne konto
Sprawdź, jak zostać nianią rekomendowaną przez agencję Dobrana Niania

Jeżeli poszukujesz opiekunki dla swojego dziecka, to warto zapoznać się z ofertą profesjonalnych firm, gdyż korzystanie z usług agencji niań daje rodzicom wiele korzyści, takich jak:
- Indywidualne podejście – agencje oferują wsparcie w znalezieniu niani, która spełni wymagania i potrzeby Twojej rodziny
- Kilkuetapowa i wieloaspektowa weryfikacja kwalifikacji, doświadczenia i referencji niań
- Wykorzystanie specjalistycznych narzędzi weryfikacji kompetencji
- Możliwość wyboru niani z kilku prezentowanych kandydatur
- Oszczędność czasu poświęcanego na wstępnych etapach rekrutacji
- Pomoc i wsparcie w nawiązaniu współpracy z nianią
- Gwarancję na usługi – w sytuacji, gdy w ciągu kilku miesięcy od rozpoczęcia współpracy (zwykle 3) okaże się, że niania nie spełnia oczekiwań wiele agencji wychodzi naprzeciw potrzebom klienta rekomendując inną nianię bez pobierania dodatkowej opłaty.

Wynagrodzenie niani zależy często od jej doświadczenia i kompetencji, a także od zakresu obowiązków. Zwykle w dużych miastach wynosi ono przy pełnym wymiarze 40h/ tygodniowo średnio 4.500 zł netto lub ok 28 zł netto/ h.

Godziny pracy niani są ustalane indywidualnie dla każdej rodziny, zazwyczaj zgodnie z harmonogramem rodziców i potrzebami dziecka. Niektóre nianie są gotowe pracować okazjonalnie również wieczorami lub w weekendy dopasowując się do potrzeb rodziny. Niektóre nianie są również otwarte na wyjazdy wakacyjne z rodziną, w trakcie których także opiekują się dzieckiem umożliwiając rodzicom spędzenie chwil urlopu razem.

Obowiązki niani mogą się różnić w zależności od konkretnych potrzeb i oczekiwań rodziców, a także wieku i potrzeb dziecka. Niemniej jednak, w ogólnym ujęciu, obowiązki niani mogą obejmować:
- Opiekę nad dzieckiem, w tym zapewnienie bezpieczeństwa i higieny
- Karmienie, ubieranie i kąpanie dziecka
- Spędzanie czasu z dzieckiem, czytanie książek, zabawa i rozwijanie kreatywności dziecka
- Pomoc w zorganizowaniu czasu wolnego dziecka, tak aby zapewnić mu aktywność fizyczną i rozwijanie zainteresowań
- Pomoc w odrabianiu lekcji i w nauce, w zależności od wieku dziecka
- Przygotowanie i serwowanie posiłków dla dziecka
- Sprzątanie po posiłkach spożywanych przez dziecko
- Dbanie o porządek w pomieszczeniach, w których przebywa dziecko
- Informowanie rodziców o postępach i problemach dziecka, tak aby mogli na bieżąco reagować na potrzeby dziecka
Zdarza się, że zadania niani obejmują także pomoc w wykonywaniu domowych prac, takich jak pranie, sprzątanie czy gotowanie posiłków dla dziecka.

Różne agencje oferują różne usługi. Niektóre agencje oferują tzw. nianie na godziny np. w sytuacji konieczności wyjścia rodziców lub w czasie choroby jednego z rodziców. Można również nawiązać współpracę z nianią na okres np. 1-2 tygodni, w czasie nieobecności lub niedyspozycji głównej osoby opiekującej się dzieckiem. W przypadku korzystania z oferty niani krótkoterminowej zwykle nianie nie są rekrutowane celowo pod potrzeby danej rodziny, choć spełniają kluczowe dla rodziców kryteria.

Jeśli szukasz pracy, możesz skorzystać z różnych sposobów, aby znaleźć ciekawe oferty pracy dla niań:
- Portale z ofertami pracy – zarówno ogólnotematyczne jak i dedykowane portale dla niań i opiekunek dziecięcych.
- Agencje niań – za ich pośrednictwem możesz znaleźć ofertę pracy, która odpowiada Twoim potrzebom. Niektóre agencje mają wysokie oczekiwania względem kandydatek na nianie i prowadzą kilkuetapowy proces rekrutacji. Warto więc rozważyć poszukiwanie pracy przez agencję niań, ponieważ wykwalifikowane nianie z referencjami są rekomendowane rodzinom, które podchodzą do pracy niani z szacunkiem i odpowiednio wynagradzają jej pracę.
- Znajomi i rodzina - często najszybszym sposobem na znalezienie pracy jako niania jest polecenie przez rodzinę lub znajomych, którzy już korzystają z usług opieki nad dzieckiem.
- Grupy na Facebooku - na Facebooku znajduje się wiele grup publikujących oferty pracy dla niań. Możesz do nich dołączyć i przeglądać oraz odpowiadać na interesujące Cię oferty pracy.

Zależy to od kilku czynników, takich jak oczekiwania rodziców dotyczące doświadczenia i kwalifikacji niani, lokalnego rynku pracy, miejsca zamieszkania rodziny (łatwość dotarcia komunikacją miejską), oferowanego wynagrodzenia. Zwykle zaleca się rozpocząć szukanie niani na 2-3 miesiące przed planowanym rozpoczęciem pracy. Daje to wystarczająco dużo czasu na przeprowadzenie rozmów kwalifikacyjnych, sprawdzenie referencji oraz uzgodnienie warunków współpracy. Warto zaplanować też kilka dni na adaptację dziecka do nowej sytuacji i nowej osoby oraz wdrożenie niani w jej obowiązki.
Nianie, które wiedzą, że ich opieka nad dzieckiem dobiega końca (np. z powodu jego pójścia do przedszkola) zwykle już 3 miesiące wcześniej zaczynają przeglądać oferty pracy dla niań. Dlatego im wcześniej rozpoczniemy poszukiwania, tym większe szanse na znalezienie odpowiedniej opiekunki do dziecka.

Aby odpowiedzieć na pytanie należy rozważyć dwa aspekty:
- prawny
- praktyki stosowane przez rodziców

 Zgodnie z przepisami urlop wypoczynkowy jest uprawnieniem pracowniczym przysługującym jedynie w przypadku umowy o pracę. Gdy niania pracuje w oparciu o inny rodzaj umowy (umowę zlecenie, umowę uaktywniającą) nie przysługuje jej prawo do płatnego urlopu.
Z kolei praktyki stosowane przez rodziców są różne. Część rodziców płaci za faktycznie przepracowany czas natomiast ustala z nianią termin urlopu, zwykle synchronizując go z planami rodziny lub ustalając termin z wyprzedzeniem, aby być w stanie zaplanować alternatywną opiekę nad dzieckiem. Inni rodzice wychodzą z założenia, że skoro sami otrzymują od pracodawcy wynagrodzenie w trakcie urlopu, to niani też się ono należy.
Najważniejsze, aby kwestię planowania przez nianię urlopów oraz sposobu jego rozliczania ustalić na początku współpracy. Unikniecie w ten sposób niedomówień i potencjalnych trudnych sytuacji we współpracy.

Czas trwania procesu rekrutacji niani zależy od wielu czynników, w tym od wymagań dotyczących doświadczenia i kwalifikacji niani, lokalizacji i liczby dostępnych kandydatów oraz sposobu przeprowadzania rekrutacji. Zazwyczaj proces rekrutacji trwa 2-6 tygodni i obejmuje następujące etapy: ogłoszenie oferty pracy, zbieranie aplikacji, rozmowy kwalifikacyjne, weryfikację referencji i dokumentacji, przeprowadzenie testów (np. psychologicznych), a także okres próbny, podczas którego pracodawca i niania mają okazję poznać się i sprawdzić, czy spełniają nawzajem swoje oczekiwania. Agencja niań może przeprowadzić poszukiwania niani szybciej i skuteczniej niż samodzielnie działający rodzic, dlatego warto rozważyć czy wiesz, gdzie znaleźć odpowiednią nianię oraz ile czasu jesteś gotów poświęcić na szukanie niani.

Agencja Dobrana Niania działa na terenie całej Polski koncentrując się jednak na największych aglomeracjach, w których najwięcej rodzin ma realną potrzebę nawiązania współpracy z nianią. W portalu Dobrana Niania publikowane są oferty pracy dla niań w całej Polsce. Niezależnie od miejsca zamieszkania, zarówno rodzic jak i niania mogą założyć bezpłatne konto i samodzielnie prowadzić proces poszukiwań korzystając z wyszukiwarki.

Na zlecenie rodziców, niezależnie od lokalizacji agencja Dobrana Niania z przyjemnością przeprowadzi kompleksowy proces doboru niani dopasowanej do indywidualnych potrzeb rodziny.

Jeśli masz wystarczająco dużo czasu i potrafisz zweryfikować doświadczenie i kompetencje niań, to możesz przeprowadzić rekrutację niani samodzielnie. Alternatywą jest skorzystanie z agencji niań. Agencja niań zwykle przeprowadza wywiad z rodzicami, aby zrozumieć ich potrzeby i oczekiwania dotyczące poszukiwanej niani. Na podstawie tych informacji agencja szuka odpowiedniej niani, która będzie spełniać kluczowe kryteria formalne oraz swoim profilem będzie dopasowana do potrzeb konkretnej rodziny i dziecka.
Sprawdź ofertę butikowej agencji niań Dobrana Niania

Najlepsze agencje niań współpracują wyłącznie z osobami posiadającymi odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w opiece nad dziećmi. Nianie rekomendowane przez agencję Dobrana Niania posiadają:
- Doświadczenie w opiece nad dziećmi w różnym wieku
- Wykształcenie lub zrealizowane szkolenie z zakresu opieki nad dziećmi
- Ukończone szkolenie z zakresu pierwszej pomocy
- Potwierdzone referencje
- Wiedzę na temat różnych nurtów wychowawczych

Koszty usług agencji niań mogą się różnić w zależności od zakresu usługi oraz stopnia indywidualnego podejścia do potrzeb klienta. Z reguły jest to jednorazowa opłata w wysokości 70% miesięcznego wynagrodzenia niani. Agencje powinny poinformować o kosztach przed rozpoczęciem usługi.
Sprawdź, co może zaoferować Ci agencja Dobrana Niania.

Agencja Dobrana Niania doradza rodzicom w wyborze idealnie dopasowanej do ich potrzeb niani oraz w procesie jej integracji z rodziną. Pracujemy w oparciu o autorską metodę „Dobrana Niania w 7 Krokach”. Współpracują z nami sprawdzone, wykwalifikowane nianie z referencjami.
Rodzic podejmujący współpracę z agencją Dobrana Niania może liczyć na:
- indywidualne podejście
- wielowymiarową weryfikacje kandydatek z wykorzystaniem profesjonalnych narzędzi rekrutacji i selekcji
- kompleksowy proces doboru i integracji niani z rodziną (wsparcie nie kończy się wraz z wyborem niani)
- 3 miesięczną gwarancję na usługi

Nianie współpracujące z naszą agencją mogą liczyć na:
- pracę opartą na szacunku i partnerstwie
- wynagrodzenie adekwatne do doświadczenia i kompetencji
- możliwość pełnego wykorzystania posiadanych kwalifikacji i kompetencji
- możliwości dalszego rozwoju
- bezpłatne konto
Sprawdź, jak zostać nianią rekomendowaną przez agencję Dobrana Niania

Jeżeli poszukujesz opiekunki dla swojego dziecka, to warto zapoznać się z ofertą profesjonalnych firm, gdyż korzystanie z usług agencji niań daje rodzicom wiele korzyści, takich jak:
- Indywidualne podejście – agencje oferują wsparcie w znalezieniu niani, która spełni wymagania i potrzeby Twojej rodziny
- Kilkuetapowa i wieloaspektowa weryfikacja kwalifikacji, doświadczenia i referencji niań
- Wykorzystanie specjalistycznych narzędzi weryfikacji kompetencji
- Możliwość wyboru niani z kilku prezentowanych kandydatur
- Oszczędność czasu poświęcanego na wstępnych etapach rekrutacji
- Pomoc i wsparcie w nawiązaniu współpracy z nianią
- Gwarancję na usługi – w sytuacji, gdy w ciągu kilku miesięcy od rozpoczęcia współpracy (zwykle 3) okaże się, że niania nie spełnia oczekiwań wiele agencji wychodzi naprzeciw potrzebom klienta rekomendując inną nianię bez pobierania dodatkowej opłaty.

Wynagrodzenie niani zależy często od jej doświadczenia i kompetencji, a także od zakresu obowiązków. Zwykle w dużych miastach wynosi ono przy pełnym wymiarze 40h/ tygodniowo średnio 4.500 zł netto lub ok 28 zł netto/ h.

Godziny pracy niani są ustalane indywidualnie dla każdej rodziny, zazwyczaj zgodnie z harmonogramem rodziców i potrzebami dziecka. Niektóre nianie są gotowe pracować okazjonalnie również wieczorami lub w weekendy dopasowując się do potrzeb rodziny. Niektóre nianie są również otwarte na wyjazdy wakacyjne z rodziną, w trakcie których także opiekują się dzieckiem umożliwiając rodzicom spędzenie chwil urlopu razem.

Obowiązki niani mogą się różnić w zależności od konkretnych potrzeb i oczekiwań rodziców, a także wieku i potrzeb dziecka. Niemniej jednak, w ogólnym ujęciu, obowiązki niani mogą obejmować:
- Opiekę nad dzieckiem, w tym zapewnienie bezpieczeństwa i higieny
- Karmienie, ubieranie i kąpanie dziecka
- Spędzanie czasu z dzieckiem, czytanie książek, zabawa i rozwijanie kreatywności dziecka
- Pomoc w zorganizowaniu czasu wolnego dziecka, tak aby zapewnić mu aktywność fizyczną i rozwijanie zainteresowań
- Pomoc w odrabianiu lekcji i w nauce, w zależności od wieku dziecka
- Przygotowanie i serwowanie posiłków dla dziecka
- Sprzątanie po posiłkach spożywanych przez dziecko
- Dbanie o porządek w pomieszczeniach, w których przebywa dziecko
- Informowanie rodziców o postępach i problemach dziecka, tak aby mogli na bieżąco reagować na potrzeby dziecka
Zdarza się, że zadania niani obejmują także pomoc w wykonywaniu domowych prac, takich jak pranie, sprzątanie czy gotowanie posiłków dla dziecka.

Różne agencje oferują różne usługi. Niektóre agencje oferują tzw. nianie na godziny np. w sytuacji konieczności wyjścia rodziców lub w czasie choroby jednego z rodziców. Można również nawiązać współpracę z nianią na okres np. 1-2 tygodni, w czasie nieobecności lub niedyspozycji głównej osoby opiekującej się dzieckiem. W przypadku korzystania z oferty niani krótkoterminowej zwykle nianie nie są rekrutowane celowo pod potrzeby danej rodziny, choć spełniają kluczowe dla rodziców kryteria.

Jeśli szukasz pracy, możesz skorzystać z różnych sposobów, aby znaleźć ciekawe oferty pracy dla niań:
- Portale z ofertami pracy – zarówno ogólnotematyczne jak i dedykowane portale dla niań i opiekunek dziecięcych.
- Agencje niań – za ich pośrednictwem możesz znaleźć ofertę pracy, która odpowiada Twoim potrzebom. Niektóre agencje mają wysokie oczekiwania względem kandydatek na nianie i prowadzą kilkuetapowy proces rekrutacji. Warto więc rozważyć poszukiwanie pracy przez agencję niań, ponieważ wykwalifikowane nianie z referencjami są rekomendowane rodzinom, które podchodzą do pracy niani z szacunkiem i odpowiednio wynagradzają jej pracę.
- Znajomi i rodzina - często najszybszym sposobem na znalezienie pracy jako niania jest polecenie przez rodzinę lub znajomych, którzy już korzystają z usług opieki nad dzieckiem.
- Grupy na Facebooku - na Facebooku znajduje się wiele grup publikujących oferty pracy dla niań. Możesz do nich dołączyć i przeglądać oraz odpowiadać na interesujące Cię oferty pracy.

Zależy to od kilku czynników, takich jak oczekiwania rodziców dotyczące doświadczenia i kwalifikacji niani, lokalnego rynku pracy, miejsca zamieszkania rodziny (łatwość dotarcia komunikacją miejską), oferowanego wynagrodzenia. Zwykle zaleca się rozpocząć szukanie niani na 2-3 miesiące przed planowanym rozpoczęciem pracy. Daje to wystarczająco dużo czasu na przeprowadzenie rozmów kwalifikacyjnych, sprawdzenie referencji oraz uzgodnienie warunków współpracy. Warto zaplanować też kilka dni na adaptację dziecka do nowej sytuacji i nowej osoby oraz wdrożenie niani w jej obowiązki.
Nianie, które wiedzą, że ich opieka nad dzieckiem dobiega końca (np. z powodu jego pójścia do przedszkola) zwykle już 3 miesiące wcześniej zaczynają przeglądać oferty pracy dla niań. Dlatego im wcześniej rozpoczniemy poszukiwania, tym większe szanse na znalezienie odpowiedniej opiekunki do dziecka.

Aby odpowiedzieć na pytanie należy rozważyć dwa aspekty:
- prawny
- praktyki stosowane przez rodziców

 Zgodnie z przepisami urlop wypoczynkowy jest uprawnieniem pracowniczym przysługującym jedynie w przypadku umowy o pracę. Gdy niania pracuje w oparciu o inny rodzaj umowy (umowę zlecenie, umowę uaktywniającą) nie przysługuje jej prawo do płatnego urlopu.
Z kolei praktyki stosowane przez rodziców są różne. Część rodziców płaci za faktycznie przepracowany czas natomiast ustala z nianią termin urlopu, zwykle synchronizując go z planami rodziny lub ustalając termin z wyprzedzeniem, aby być w stanie zaplanować alternatywną opiekę nad dzieckiem. Inni rodzice wychodzą z założenia, że skoro sami otrzymują od pracodawcy wynagrodzenie w trakcie urlopu, to niani też się ono należy.
Najważniejsze, aby kwestię planowania przez nianię urlopów oraz sposobu jego rozliczania ustalić na początku współpracy. Unikniecie w ten sposób niedomówień i potencjalnych trudnych sytuacji we współpracy.

Czas trwania procesu rekrutacji niani zależy od wielu czynników, w tym od wymagań dotyczących doświadczenia i kwalifikacji niani, lokalizacji i liczby dostępnych kandydatów oraz sposobu przeprowadzania rekrutacji. Zazwyczaj proces rekrutacji trwa 2-6 tygodni i obejmuje następujące etapy: ogłoszenie oferty pracy, zbieranie aplikacji, rozmowy kwalifikacyjne, weryfikację referencji i dokumentacji, przeprowadzenie testów (np. psychologicznych), a także okres próbny, podczas którego pracodawca i niania mają okazję poznać się i sprawdzić, czy spełniają nawzajem swoje oczekiwania. Agencja niań może przeprowadzić poszukiwania niani szybciej i skuteczniej niż samodzielnie działający rodzic, dlatego warto rozważyć czy wiesz, gdzie znaleźć odpowiednią nianię oraz ile czasu jesteś gotów poświęcić na szukanie niani.

Agencja Dobrana Niania działa na terenie całej Polski koncentrując się jednak na największych aglomeracjach, w których najwięcej rodzin ma realną potrzebę nawiązania współpracy z nianią. W portalu Dobrana Niania publikowane są oferty pracy dla niań w całej Polsce. Niezależnie od miejsca zamieszkania, zarówno rodzic jak i niania mogą założyć bezpłatne konto i samodzielnie prowadzić proces poszukiwań korzystając z wyszukiwarki.

Na zlecenie rodziców, niezależnie od lokalizacji agencja Dobrana Niania z przyjemnością przeprowadzi kompleksowy proces doboru niani dopasowanej do indywidualnych potrzeb rodziny.

Masz dodatkowe pytania?
skontaktuj się znami!

Już jest nowy e-book dla rodziców!
„7 kroków do wyboru najlepszej niani dla twojego dziecka. Praktyczny przewodnik dla rodziców”
Chcesz pobrać bezpłatnie pierwszy rozdział i przekonać się ile praktycznych wskazówek i narzędzi możesz zyskać?
Zapisz się do newslettera!

Logowanie

E-mail *
Hasło *

Chcę porozmawiać o szczegółach oferty

Już niebawem uruchomimy wszystkie funkcjonalności dostępne na stronie Dobrana Niania.
Chcesz żebyśmy poinformowali Cię o starcie strony?
Zapisz się do newslettera!

Resetowanie hasła

Please select form to show

Logowanie