Przejdź do treści

Traktuj nianię tak, jak chcesz by ciebie traktowano w pracy.

Traktuj nianię tak, jak chcesz by ciebie traktowano w pracy.

Każdy, kto pracuje w mniejszej lub większej firmie rozumie, jak ważna jest motywacja, przekazywanie informacji zwrotnej oraz dbałość o zaangażowanie pracowników. Ale w życiu prywatnym, gdy zatrudniamy nianię często zapominamy, że to także relacja pracodawca – pracownik. Dobra praktyka: traktuj nianię tak, jak chcesz by ciebie traktowano w pracy.

W tym artykule przybliżę, dlaczego zatrudniając nianię warto stosować te same zasady partnerskiej współpracy, co w przypadku pracownika zatrudnianego na dowolnym stanowisku w firmie.

Niania to rola zawodowa.

Niania to nie tylko osoba, która dba o dzieci, ale także profesjonalistka w dziedzinie opieki. Wiele niań traktuje swoją pracę poważnie i wykonuje ją przez większość swojego życia zawodowego. Podnoszą swoje kompetencje i zależy im by spełniać oczekiwania rodzin. Podobnie jak każdy pracownik w firmie niania wykonuje pracę, która wymaga zaangażowania, doświadczenia i umiejętności.

Zrozumienie potrzeb niani.

Podobnie jak w przypadku pracowników w firmie, niania również ma swoje oczekiwania i potrzeby. Dbałość o jej komfort, uczciwe wynagradzanie oraz zapewnienie odpowiednich warunków pracy to kluczowe elementy budowania partnerskiej relacji.

Motywowanie.

Rodzice, którzy zarządzają zespołami w firmach albo są członkami zespołów, doskonale zdają sobie sprawę, jak motywacja wpływa na efektywność pracy. Dlaczego więc nie stosować tego samego podejścia w przypadku niani? Zmotywowana niania to gwarancja lepszej opieki nad Twoimi dziećmi.

Przekazywanie informacji zwrotnej:

Otwarta i konstruktywna komunikacja to klucz do sukcesu w zarządzaniu zespołem. Analogicznie rodzice powinni przekazywać niani informacje zwrotne odnośnie jej pracy. Powinni doceniać jej starania i wspólnie rozwiązywać pojawiające się problemy.

Co rekomenduję rodzicom zatrudniającym nianię?
Traktuj nianię jak partnera.

Pamiętaj, że niania to profesjonalistka, która pracę dla Ciebie i Twojej rodziny traktuje poważnie, a jej praca ma ogromny wpływ na rozwój i szczęście Twojego dziecka. Budując partnerską relację z nianią masz większą pewność, że będzie ona z zaangażowaniem realizować Twoją wizję wychowania.

Zapewnij uczciwe warunki pracy.

Oferuj godziwe wynagrodzenie, a także odpowiednie warunki do realizacji obowiązków. Postaraj się zdobyć na elastyczność i wyrozumiałość w kwestii godzin pracy. W kryzysowej sytuacji zastanów się czego sama oczekiwałabyś od swojego szefa.  

Wspieraj otwartą komunikację.

Zachęcaj nianię do dzielenia się opiniami, obawami oraz do zadawania pytań. Rozmawiajcie o oczekiwaniach i potrzebach obu stron.

Szanuj czas niani i jej prywatne zobowiązania.

Podobnie jak szanujesz czas i prywatność innych pracowników w firmie, tak samo szanuj czas niani. Czasami rodzice oczekują, że niania będzie gotowa dostosować swoje plany z dnia na dzień. Liczą, że będzie dostępna w każdej chwili i nie będzie jej przeszkadzać przedłużenie godzin pracy. Jednakże takie oczekiwania mogą prowadzić do stresu, frustracji i obniżenia motywacji. Szacunek dla prywatnego czasu i zobowiązań niani przekłada się na lepszą współpracę i zadowolenie z pracy. To z kolei na koniec przekłada się na korzyści dla obu stron.

Traktowanie niani jak partnera przynosi korzyści zarówno dziecku, jak i rodzicom. Wspólne budowanie relacji opartej na szacunku, otwartej komunikacji i zrozumieniu osobistych potrzeb gwarantuje harmonię dla całej rodziny. Warto przypomnieć sobie, że niania to nie tylko osoba wykonująca pracę, ale także ważny członek Twojego domowego zespołu odpowiedzialny za rozwój i dobro Twojego dziecka. O tym w jaki sposób Dobrana Niania wspiera obie strony w budowaniu partnerskiej relacji oraz w harmonijnym procesie integracji niani z rodziną przeczytasz TUTAJ.

Udostępnij artykuł

Tatiana Matwijów

Tatiana Matwijów

Jestem psychologiem, pasjonatką odkrywania i rozwijania ludzkiego potencjału. W ciągu ponad 20 lat pracy w międzynarodowych korporacjach z sukcesem dopasowałam ponad 1000 osób do różnorodnych stanowisk i zespołów. Pozytywne efekty w rekrutacjach osiągam dzięki połączeniu doświadczenia, profesjonalnych narzędzi oraz intuicji.

Już jest nowy e-book dla rodziców!
„7 kroków do wyboru najlepszej niani dla twojego dziecka. Praktyczny przewodnik dla rodziców”
Chcesz pobrać bezpłatnie pierwszy rozdział i przekonać się ile praktycznych wskazówek i narzędzi możesz zyskać?
Zapisz się do newslettera!

Logowanie

E-mail *
Hasło *

Chcę porozmawiać o szczegółach oferty

Już niebawem uruchomimy wszystkie funkcjonalności dostępne na stronie Dobrana Niania.
Chcesz żebyśmy poinformowali Cię o starcie strony?
Zapisz się do newslettera!

Resetowanie hasła

Please select form to show

Logowanie