W ostatnich latach zauważalna jest zmiana na rynku usług opieki nad dziećmi w Polsce. Opiekunki, które ukończyły studia na kierunkach takich jak pedagogika specjalna, przedszkolna i wczesnoszkolna, coraz częściej są gotowe odejść ze żłobka czy przedszkola (zwłaszcza tych publicznych). Atrakcyjną alternatywę widzą w pracy opiekunki w prywatnej rodzinie. Dlaczego wykwalifikowane opiekunki wolą pracę w prywatnej rodzinie? Co napędza ten trend i jakie mogą być tego skutki dla rodzin oraz opiekunek?
Wyzwania w pracy opiekunek w żłobkach i przedszkolach
Praca w żłobku lub przedszkolu może być niezwykle satysfakcjonująca, ale wiąże się z wieloma wyzwaniami. Długie i stałe godziny pracy, przepełnione pomieszczenia i zarządzanie grupą małych dzieci bywają bardzo męczące fizycznie, jak i psychicznie. To sprawia, że wiele wykształconych opiekunek szuka alternatywnych form opieki nad dziećmi.
Dlaczego wykwalifikowane opiekunki wolą pracę w prywatnej rodzinie?
Praca jako niania dla prywatnej rodziny to pod wieloma względami inne doświadczenie niż opieka nad grupą dzieci w instytucji publicznej. Przyjrzyjmy się kilku przewagom pracy w rodzinie prywatnej.
1. Komfortowe warunki pracy
Nianie pracujące w domach doceniają lepsze warunki pracy w porównaniu do opiekunek pracujących w żłobkach/ przedszkolach publicznych. Możliwość spędzania czasu z dzieckiem w wybranym przez siebie miejscu, w jego pokoju lub na zewnątrz. Wpływ na sposób spędzania czasu oraz większą ciszę i spokój (kto pracował z grupą 2-3 latków liczącą ponad 20 osób, wie jak rzadkie, więc tym bardziej cenne są chwile ciszy 😉). Mają większą kontrolę nad środowiskiem pracy. W efekcie czują się swobodniej oraz odczuwają mniejszy stres związany z tą odpowiedzialną pracą.
2. Bliski kontakt z dzieckiem
W pracy indywidualnej z jednym czy nawet dwójką dzieci nianie mogą nawiązywać bliższe relacje ze swoimi podopiecznymi i dopasowywać sposób sprawowania opieki do indywidualnych potrzeb. Mają komfort koncentrowania się na potrzebach jednego/dwojga dzieci i mają zasoby, by na te potrzeby odpowiedzieć.
3. Wyższe wynagrodzenie
Zazwyczaj praca w prywatnej rodzinie wiąże się z wyższym wynagrodzeniem niż praca w instytucji publicznej, a przynajmniej jest relatywnie wyższe w odniesieniu do poczucia „obciążenia” pracą. Ten aspekt odgrywa jedną z kluczowych ról w podejmowaniu przez opiekunki decyzji o pracy dla rodziny prywatnej.
4. Bardziej elastyczne godziny pracy
Żłobki i przedszkola publiczne pracują w stałych godzinach, a grafiki pracy są z góry ustalone. Nianie poszukujące pracy w rodzinie prywatnej same określają, w jakich godzinach są dostępne. Z reguły znajdują rodziny, którym ich dyspozycyjność idealnie odpowiada. Niektóre pracują wyłącznie po południu, a inne z kolei wolą regularne godziny od 8.00 do 16.00. Rodzice coraz częściej wiedzą, że niania, której mogą zaufać to prawdziwy skarb, więc ściśle przestrzegają umówionych godzin pracy.
5. Brak obciążenia pracą administracyjną
To chyba punkt, który opiekunkom w żłobkach i przedszkolach doskwiera najbardziej – czasochłonna biurokracja. Praca dla prywatnej rodziny oznacza brak pracy administracyjnej, a więc pisania programów nauczania czy cyklicznych raportów. Nianie, które mają pasję do pracy z dziećmi często nie czują się komfortowo w zadaniach administracyjnych. W pracy dla prywatnej rodziny mogą skupić się skupić głównie na tym co lubią najbardziej – na opiece nad dziećmi, zabawie i aktywnym ich rozwoju.
Jakie są skutki takich wyborów dla rodzin i ich dzieci?
Rodziny zatrudniające prywatne nianie mogą czerpać korzyści z wysoce spersonalizowanej opieki nad swoimi dziećmi. Nianie mogą dostosowywać aktywności i dzięki temu zaspokajać indywidualne potrzeby dziecka oraz oczekiwania rodziców. Rodzice zyskują pewność, że osoba, która opiekuje się ich dzieckiem stosuje podejście oraz metody postępowania spójne z ich własnymi.
Pojawia się pytanie o przyszłość opieki prywatnej w Polsce. Czy ten trend będzie nadal rósł? A jeśli tak, to jak to wpłynie na dostępność wykwalifikowanych niań oraz koszty takiej prywatnej opieki nad dziećmi?
Agencja Dobrana Niania wyławia perły wśród wykwalifikowanych niań i kontaktuje je z rodzinami, którym zależy by ich dzieci były pod najlepszą opieką. WIĘCEJ o metodzie Dobrana Niania