Przejdź do treści

Czy jak znajdzie pracę bliżej domu to odejdzie? O motywacji niań do pracy.

Czy jak znajdzie pracę bliżej domu to odejdzie? O motywacji niań do pracy.

„Jak znajdzie pracę bliżej domu to odejdzie”. Oto częsta obawa rodziców zatrudniających nianię do dziecka. Dlatego najchętniej wybierają opiekunki mieszkające w pobliżu. Czy rzeczywiście odległość od miejsca pracy jest kluczowa przy wyborze pracy i decyzji o jej zmianie przez nianie?

Praca niani to odpowiedzialne zadanie, które wymaga nie tylko umiejętności opiekuńczych, ale także pasji i zaangażowania. Dla wielu niań wybór oferty pracy nie ogranicza się do odległości miejsca zamieszkania od miejsca zatrudnienia. Przyjrzyjmy się głównym czynnikom motywacyjnym niań,  które wpływają na ich decyzje dotyczące pracy.

Co jest ważne dla niań w ofertach pracy?
Warunki zatrudnienia

Warunki zatrudnienia, takie jak dogodny harmonogram pracy (, adekwatne wynagrodzenie i dodatkowe korzyści, również wpływają na motywację niań. Niektóre nianie będą wolały stałe godziny pracy, dla innych motywujący będzie elastyczny grafik, niepełny wymiar albo godziny popołudniowo-wieczorne. Oferty pracy oferujące adekwatne warunki finansowe, pracę w oparciu o umowę, płatny urlop wypoczynkowy są odbierane przez nianie jako atrakcyjne i pożądane.

Rodzaj opieki

Nianie analizują rodzaj opieki, jaką mają zapewnić. Często mają swoje preferencje co do wieku dzieci, nad którymi chcą sprawować opiekę. Niektóre z nich mogą preferować pracę z najmłodszymi dziećmi i skupiać się na pielęgnacji niemowląt. Inne czują się bardziej komfortowo z dziećmi starszymi wspierając ich rozwój, a także uczestnicząc w aktywnościach edukacyjnych. Wybór oferty pracy może zależeć od specyfiki opieki, w jakiej niania czuje się najlepiej.

Zakres obowiązków

Rodzaj obowiązków związanych z opieką nad dziećmi także różni się w zależności od oferty pracy. Niektóre nianie mogą preferować prace, które obejmują wyłącznie opiekę nad dziećmi. Inne chętnie podejmą się dodatkowych zadań domowych. Kluczowe jest, aby oferta pracy odpowiadała oczekiwaniom niani pod względem zakresu obowiązków.

Wartości rodzinne

Nie bez znaczenia jest także zgodność wartości wychowawczych niani z podejściem rodziców. Praca, która umożliwia niani wprowadzanie w życie własnych wartości w obszarze wychowania dzieci, może być ważną motywacją w wyborze oferty. Niania, która pracowała w nurcie Rodzicielstwa Bliskości pewnie chętniej nawiąże współpracę z rodziną, której te zasady także są bliskie.

Atmosfera w pracy

Atmosfera w miejscu pracy, stosunek rodziców do niani mają ogromny wpływ na zadowolenie opiekunek z pracy. Nianie preferują miejsca pracy, gdzie panuje pozytywna atmosfera, a relacje z rodzicami są oparte na wzajemnym szacunku i zaufaniu. Cenią otwartą komunikację z rodzicami i gotowość rodziców do przekazania uczciwej informacji zwrotnej. To umożliwia nianiom lepsze zrozumienie oczekiwań rodziców w kwestii opieki nad dziećmi. Jest to dla niań bardzo ważny element udanej współpracy, który przekłada się na jakość opieki nad dziećmi i zadowolenie obu stron.

Partnerstwo i budowanie trwałych relacji

Nianie, które czują się wsparciem dla rodziców, a także mogą bez przeszkód dzielić się obserwacjami oraz sugestiami, chętnie wiążą się z rodziną na dłużej. Wspólne ustalanie zasad i podejścia do wychowania sprawia, że niania staje się członkiem rodziny i zwiększa się jej poczucie współodpowiedzialności za dobro dziecka.

Aktywności rozwojowe zgodne z edukacją i zainteresowaniami

Nianie, zależnie od swoich umiejętności i zainteresowań, mogą poszukiwać ofert pracy, które umożliwiają im organizację aktywności rozwojowych dla dzieci. Praca, która pozwala na wspieranie edukacji i kreatywnego rozwoju maluchów, może być ważnym elementem motywacji.

Podsumowanie

Odległość zamieszkania od miejsca pracy jest istotnym czynnikiem przy wyborze przez nianie oferty pracy ale na tę decyzję wpływa także szereg innych aspektów. Warunki zatrudnienia, rodzaj opieki, wartości rodzinne, atmosfera pracy czy partnerstwo z rodzicami to czynniki, które razem wpływają na wybór konkretnej oferty pracy przez nianie.

Agencja Dobrana Niania w procesie rekrutacji poświęca czas na rzetelne sprawdzenie motywacji do pracy. Weryfikujemy przede wszystkim motywację do opieki nad dziećmi, ale także powody zmiany pracy oraz oczekiwania dotyczące przyszłej oferty. Więcej o naszym procesie weryfikacji kandydatek przeczytasz TUTAJ.

Udostępnij artykuł

Tatiana Matwijów

Tatiana Matwijów

Jestem psychologiem, pasjonatką odkrywania i rozwijania ludzkiego potencjału. W ciągu ponad 20 lat pracy w międzynarodowych korporacjach z sukcesem dopasowałam ponad 1000 osób do różnorodnych stanowisk i zespołów. Pozytywne efekty w rekrutacjach osiągam dzięki połączeniu doświadczenia, profesjonalnych narzędzi oraz intuicji.

Już jest nowy e-book dla rodziców!
„7 kroków do wyboru najlepszej niani dla twojego dziecka. Praktyczny przewodnik dla rodziców”
Chcesz pobrać bezpłatnie pierwszy rozdział i przekonać się ile praktycznych wskazówek i narzędzi możesz zyskać?
Zapisz się do newslettera!

Logowanie

E-mail *
Hasło *

Chcę porozmawiać o szczegółach oferty

Już niebawem uruchomimy wszystkie funkcjonalności dostępne na stronie Dobrana Niania.
Chcesz żebyśmy poinformowali Cię o starcie strony?
Zapisz się do newslettera!

Resetowanie hasła

Please select form to show

Logowanie