Przejdź do treści

„Oby miała serce do dzieci” – czyli czego rodzice oczekują od niani?

„Oby miała serce do dzieci” – czyli czego rodzice oczekują od niani?

Rodzice szukający niani dla dziecka często używają frazy „Nie mamy szczególnych oczekiwań, oby miała serce do dzieci”. Czy to na pewno wszystko?

W rzeczywistości za tą skromną deklaracją „oby miała serce do dzieci” kryją się oczekiwania, których świadomość może pomóc w doborze odpowiedniej opiekunki.

1. Empatia i cierpliwość.

Pod pozornie lekkim stwierdzeniem kryje się oczekiwanie rodziców, że niania będzie mieć zdolność empatii i wykazywać się cierpliwością. Rodzice pragną, aby opiekunka potrafiła zrozumieć potrzeby emocjonalne dziecka i reagować łagodnie i cierpliwie niezależnie od sytuacji.

2. Kreatywność w spędzaniu czasu.

Rodzice pragną, aby niania nie tylko zabezpieczała podstawowe potrzeby fizyczne dziecka, ale również stymulowała jego wszechstronny rozwój poprzez kreatywne zabawy i aktywności.

Niania powinna spędzać czas z dzieckiem w sposób dostosowany do jego wieku i zainteresowań. Powinna wprowadzać różne aktywności i zabawy. Rozumieć wyzwania rozwojowe typowe dla wieku dziecka oraz dostosowywać aktywności do jego potrzeb rozwojowych (np. wiedzieć, jak rozwijać motorykę małą).

3. Komunikacja i transparentność

Dla rodziców ważna jest otwarta, bezpośrednia i regularna wymiana informacji z nianią. Zależy im na uczciwej i transparentnej komunikacji, aby być na bieżąco z potrzebami, postępami oraz wydarzeniami związanymi z ich dzieckiem. Wielu docenia inicjatywę w wychodzeniu z sugestiami dotyczącymi sposobów postępowania z dzieckiem.

4. Poczucie bezpieczeństwa.

Temat najczęściej pojawia się w rozmowie z rodzicami niemowląt. Jednak zapewnienie bezpieczeństwo fizycznego i emocjonalnego jest kwestią podstawową (dlatego pomijaną w rozmowie) dla każdego rodzica. Niania powinna tworzyć dla dziecka bezpieczne i stabilne środowisko. Powinna umieć reagować w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia dziecka. Powinna budować jego poczucie bezpieczeństwa w świecie. Dlatego warto upewnić się, czy niania ukończyła kurs pierwszej pomocy przedmedycznej oraz czy zachęca dziecko do eksplorowania świata nie nadużywając zwrotów typu „uważaj!”.

Podsumowanie

Mimo pozornej prostoty oczekiwań rodziców stwierdzających „byle miała serce do dzieci”, rodzice mają wiele oczekiwań, o których nie mówią. Uznają je za kwestie oczywiste nie wymagające podkreślenia, a jednak nie są one spotykane u każdej niani. Zrozumienie tych niewyrażonych oczekiwań pomaga w dokładnym dobraniu opiekunki do potrzeb rodziny. W agencji Dobrana Niania zawsze weryfikujemy predyspozycje osobowościowe do bycia dobrym opiekunem (przy pomocy kwestionariusza psychologicznego CUIDA), 6 kluczowych kompetencji niani (wykorzystując wywiad kompetencyjny), a dodatkowo specyficzne umiejętności czy postawy ważne dla konkretnej rodziny.

Ostatecznie, wybór niani to proces, który wymaga rzetelnej analizy potrzeb, aby zapewnić dziecku najlepszą dedykowaną opiekę, a rodzicom spokój ducha.

Więcej o tym, jak w agencji Dobrana Niania weryfikujemy kandydatki/ów na nianie przeczytaj TUTAJ

Udostępnij artykuł

Tatiana Matwijów

Tatiana Matwijów

Jestem psychologiem, pasjonatką odkrywania i rozwijania ludzkiego potencjału. W ciągu ponad 20 lat pracy w międzynarodowych korporacjach z sukcesem dopasowałam ponad 1000 osób do różnorodnych stanowisk i zespołów. Pozytywne efekty w rekrutacjach osiągam dzięki połączeniu doświadczenia, profesjonalnych narzędzi oraz intuicji.

Już jest nowy e-book dla rodziców!
„7 kroków do wyboru najlepszej niani dla twojego dziecka. Praktyczny przewodnik dla rodziców”
Chcesz pobrać bezpłatnie pierwszy rozdział i przekonać się ile praktycznych wskazówek i narzędzi możesz zyskać?
Zapisz się do newslettera!

Logowanie

E-mail *
Hasło *

Chcę porozmawiać o szczegółach oferty

Już niebawem uruchomimy wszystkie funkcjonalności dostępne na stronie Dobrana Niania.
Chcesz żebyśmy poinformowali Cię o starcie strony?
Zapisz się do newslettera!

Resetowanie hasła

Please select form to show

Logowanie