Przejdź do treści

Niania z zamieszkaniem. Kiedy warto rozważyć tę opcję?

Niania z zamieszkaniem. Kiedy warto rozważyć tę opcję?

W dzisiejszym zabieganym świecie coraz więcej rodzin staje przed wyborem, jak najlepiej zadbać o swoje dzieci, gdy obowiązki zawodowe absorbują większość czasu. Jedną z opcji jest niania z zamieszkaniem. W tym artykule przyjrzymy się plusom i minusom tego rozwiązania zarówno z perspektywy rodziny, jak i samej niani.

Plusy dla Rodziny:
1. Elastyczność harmonogramu:

Jednym z kluczowych atutów zatrudnienia niani z zamieszkaniem jest elastyczność godzinowa. Niania z zamieszkaniem może dostosować się do zmieniającego się harmonogramu rodziny. To udogodnienie dla rodziców pracujących w branżach, gdzie dni pracy mogą być nieregularne oraz dla tych, którzy często podróżują z powodu służbowych zobowiązań. Zwłaszcza w przypadku częstych podróży służbowych jednego czy obojga rodziców niania z zamieszkaniem pomaga utrzymać stabilizację i wewnętrzny spokój zarówno rodziców jak i dzieci.

2. Dostępność w niestandardowych godzinach:

Niania zamieszkująca u rodziny może być dostępna 24/7 (zależnie od ustaleń między stronami), co staje się znaczącym udogodnieniem dla rodzin, które potrzebują opieki również w nocy lub w weekendy. Zdarza się, że rodzice małych dzieci (np. w okresie niemowlęcym) potrzebują odespać i nieprzerwany nocny sen od czasu do czasu pozwala im normalnie funkcjonować zawodowo w ciągu dnia. Wtedy gotowość niani do opieki nad dzieckiem, gdy się przebudzi, bywa zbawienna.

3. Większa dostępność w nagłych sytuacjach:

Niania z zamieszkaniem jest bardziej dostępna w przypadku nagłych sytuacji lub pilnych spraw zawodowych. To zabezpieczenie i olbrzymie ułatwienie dla rodziców w razie konieczności zapewnienia szybkiej opieki dla dziecka np. w sytuacji jego nagłego złego samopoczucia i konieczności odebrania go z przedszkola lub szkoły. Jeśli niania jest w domu rodzice mogą liczyć na jej natychmiastową reakcję podczas, gdy oni nie mogą się pojawić natychmiast. To ważne, zwłaszcza gdy każda chwila ma znaczenie.

Podobnie jest w przypadku, gdy charakter pracy rodzica może wymagać nagłego wyjścia z domu. Wtedy niania mieszkająca razem z rodziną może natychmiast przejąć opiekę nad dziećmi. To zapewnia rodzicom spokój umysłu, wiedząc, że w razie nagłej potrzeby ich dzieci są w bezpiecznych rękach.

4. Stabilność dla dzieci w trudnych chwilach:

Dostępność niani w nagłych sytuacjach zapewnia dzieciom poczucie bezpieczeństwa i stabilność w trudnych momentach. Możliwość pozostania w znanym otoczeniu z osobą, z którą mają już związek, może złagodzić stres związany np. z chorobą, albo wyjazdem rodzica. Stała obecność niani może również wspierać rozwój dziecka poprzez spójność i konsekwencję.

5. Współpraca z rodzicami w kwestiach wychowawczych:

Zatrudnienie niani z zamieszkaniem stawia ją w roli stałego opiekuna, który blisko współpracuje z rodzicami w kwestiach wychowawczych. Dzięki temu rodzic może liczyć na regularną komunikację, omawianie postępów dziecka i dostosowywanie opieki do wskazówek rodziców.

Minusy dla Rodziny:
1. Brak Prywatności:

Decydując się na nianię z zamieszkaniem, rodzina musi być gotowa na utratę pewnej prywatności. Rodzina musi przyzwyczaić się do obecności drugiej osoby w domu na stałe. Obca osoba staje się stałym elementem ich życia domowego. Prywatne rozmowy, rodzinne spotkania czy chwile spędzone bez udziału niani stają się bardziej skomplikowane. Trzeba się liczyć z tym, że mogą się pojawiać konflikty. Różnice w stylu życia, upodobaniach czy nawet w kwestiach wychowawczych mogą prowadzić do napięć, wpływając na atmosferę w domu.

Wprowadzenie obcej osoby do domu wymaga dostosowania się do nowych warunków życia i podzielenia przestrzeni. Wymaga to otwartości, komunikacji i wspólnego wysiłku ze strony zarówno rodziny, jak i niani, aby stworzyć harmonijną atmosferę współpracy.

2. Wyzwanie w utrzymaniu równowagi:

Rodzice zatrudniający nianię z zamieszkaniem muszą aktywnie pracować nad utrzymaniem równowagi między życiem rodzinnym a prywatnym życiem niani. Starannie ustalane granice i szacunek dla prywatności każdej ze stron są kluczowe, aby zminimalizować potencjalne konflikty.

3. Ryzyko niedopasowania:

Nie zawsze niania z zamieszkaniem idealnie wpasowuje się w dynamikę rodziny. Może wystąpić konflikt charakterów lub różnice w wartościach, co może prowadzić do napięć w domu. Warto poważnie zastanowić się nad decyzją i umówić się na okres próbny, albo przetestować współpracę przed wprowadzeniem się niani.

4. Wyższe koszty pracy niani:

Zatrudnienie niani z zamieszkaniem generuje dodatkowe koszty związane z zapewnieniem zakwaterowania, jedzenia i ewentualnych innych dodatków. To aspekty, które mogą wpływać na budżet rodziny.

Podsumowując, jeśli jesteście rodzicami o intensywnym trybie życia zawodowego, nieregularnych godzinach pracy lub potrzebujecie elastycznej opieki dla swojego dziecka, zatrudnienie niani z zamieszkaniem może być doskonałą opcją. Szczególnie w sytuacjach, gdy zależy Wam na stabilności relacji opiekuna z dzieckiem. Przed podjęciem decyzji, zalecamy dokładne zdefiniowanie swoich potrzeb i oczekiwań, a także staranne rozważenie, czy taka forma opieki jest najlepiej dostosowana do waszego stylu życia.

Sprawdź TUTAJ jak w agencji Dobrana Niania podchodzimy do procesu definiowania potrzeb i oczekiwań rodziny.

Udostępnij artykuł

Tatiana Matwijów

Tatiana Matwijów

Jestem psychologiem, pasjonatką odkrywania i rozwijania ludzkiego potencjału. W ciągu ponad 20 lat pracy w międzynarodowych korporacjach z sukcesem dopasowałam ponad 1000 osób do różnorodnych stanowisk i zespołów. Pozytywne efekty w rekrutacjach osiągam dzięki połączeniu doświadczenia, profesjonalnych narzędzi oraz intuicji.

Już jest nowy e-book dla rodziców!
„7 kroków do wyboru najlepszej niani dla twojego dziecka. Praktyczny przewodnik dla rodziców”
Chcesz pobrać bezpłatnie pierwszy rozdział i przekonać się ile praktycznych wskazówek i narzędzi możesz zyskać?
Zapisz się do newslettera!

Logowanie

E-mail *
Hasło *

Chcę porozmawiać o szczegółach oferty

Już niebawem uruchomimy wszystkie funkcjonalności dostępne na stronie Dobrana Niania.
Chcesz żebyśmy poinformowali Cię o starcie strony?
Zapisz się do newslettera!

Resetowanie hasła

Please select form to show

Logowanie