Przejdź do treści

Młoda czy doświadczona niania – kiedy wiek niani ma znaczenie?  

Młoda czy doświadczona niania – kiedy wiek niani ma znaczenie?  

Kiedy szukasz odpowiedniej niani dla swojego dziecka rozważasz wiele aspektów, aby określić profil idealnej opiekunki. Jednym z kryteriów bywa wiek niani. Zastanawiasz się, czy młodsza osoba może równie dobrze zatroszczyć się o dziecko, jak doświadczona opiekunka? Czy starsza niania nadąży za Twoim żywiołowym dzieckiem i zapewni mu bezpieczeństwo? Przyjrzyjmy się temu, czy wiek niani ma związek z jakością opieki niani nad Twoim dzieckiem?

Na wstępie chcę podkreślić, że wiek niani nie ma bezpośredniego związku z: kompetencjami, stylem opieki czy relacją z dzieckiem.

Różnice w kompetencjach między młodszymi a starszymi nianiami zazwyczaj wynikają z ich doświadczenia życiowego i wykształcenia. Styl opieki nad dzieckiem zależy m.in. od osobowości niani i jej dotychczasowych doświadczeń, a nie od jej wieku. Z kolei relacja między nianią a dzieckiem zależy przede wszystkim od empatii, zaufania i zaangażowania niani. Istotne jest, aby opiekunka była gotowa poświęcić maluchowi czas i uwagę, tworząc atmosferę pełną akceptacji i wsparcia.

Natomiast wiek niani może mieć wpływ na pewne aspekty opieki. W niektórych sytuacjach młodsza niania może być lepszym wyborem, a w innych warto postawić na starszą, doświadczoną opiekunkę.

Jakie są korzyści z zatrudnienia młodszej niani?

Energia i witalność: Młode nianie często emanują energią, co może się przekładać na aktywne formy spędzania czasu z dzieckiem i zachęcanie go do eksplorowania świata. Naturalna w młodszym wieku sprawność fizyczna, duże zasoby energii i zdolność do szybkiej regeneracji sił mogą być atutem zwłaszcza, jeśli Twoje dziecko jest żywe, uwielbia być w ruchu i potrzebuje osoby, która za nim nadąży. Jeśli jesteś rodzicem maluszka i oczekujesz codziennych kilkugodzinnych spacerów niani z wózkiem niezależnie od pogody, także nie każda starsza niania będzie gotowa podjąć się takiego zobowiązania.

Kreatywność i świeże spojrzenie. Młodsze osoby mogą być bardziej otwarte na nowe pomysły, koncepcje dotyczące wychowania oraz kreatywne sposoby spędzania czasu. Mogą mieć świeże spojrzenie na świat i otwartość na inne perspektywy. Jeśli szukasz niani, która będzie rozwijać otwartość Twojego dziecka, wykorzystywać kreatywne podejście do zabawy i nauki, młodsza opiekunka może być doskonałym wyborem.

Zrozumienie technologii. W dzisiejszym cyfrowym świecie młodsze nianie zazwyczaj dobrze radzą sobie z nowymi technologiami, co może być przydatne np. w monitorowaniu dziecka za pomocą kamer lub komunikacji z rodzicami przez aplikacje mobilne. Zaznajomienie z nowymi technologiami może być także przydatne, jeśli chcesz, by niania korzystała z aplikacji czy platform edukacyjnych wspierających rozwój Twojego dziecka lub pomagała dziecku w nauce online.

Elastyczność czasowa. Młodsze nianie mogą być bardziej elastyczne pod względem godzin pracy. Mogą łatwiej dostosować się do zmieniających się harmonogramów rodziców oraz być dostępne w nagłych przypadkach.

Znajomość języka angielskiego. Bezpośrednią konsekwencją polskiego systemu edukacji jest to, że młodsze nianie częściej znają język angielski przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Jeśli jako rodzic oczekujesz, że niania będzie wyjeżdżać z Twoją rodziną na zagraniczne wakacje, znajomość tego języka będzie atutem. Podobnie jeśli chcesz by niania wprowadzała podstawy znajomości tego języka poprzez zabawę z dzieckiem (np. śpiewanie piosenek lub czytanie książeczek po angielsku). W takich sytuacjach warto rozważyć młodszą nianię.

Jakie są korzyści z zatrudnienia starszej niani?

Wiedza i doświadczenie. Starsze nianie mają większe doświadczenie życiowe i z reguły także wychowawcze. To może się przekładać na umiejętność radzenia sobie z różnymi sytuacjami i wyzwaniami. Ich bogatsze doświadczenie w opiece nad dziećmi, wiedza na temat pielęgnacji i bezpieczeństwa może dać rodzicom spokój i pewność, że ich dziecko jest w dobrych rękach.

Cierpliwość i zrozumienie. Doświadczone nianie zwykle wypracowały cierpliwe podejście i zrozumienie wobec dziecięcych potrzeb i zachowań. Umiejętność zachowania spokoju w trudnych sytuacjach często pomaga w uspokojeniu płaczącego dziecka czy rozwiązaniu konfliktu.

Sprawdzona rutyna dnia. Starsze opiekunki często mają już wypracowaną rutynę dnia oraz system zarządzania codziennymi obowiązkami. Dzięki temu życie dziecka i całej rodziny może być bardziej uporządkowane i przewidywalne. Jednocześnie dzięki dużemu doświadczeniu potrafią stosować pewne sprawdzone schematy w sposób elastyczny.

Mentorstwo i wzorce dla dziecka. Starsze nianie mogą pełnić rolę mentorów i wzorców dla dzieci. Swoim doświadczeniem życiowym i wartościami mogą wspierać rozwój ich osobowości.

Mądrość i wsparcie emocjonalne dla rodziców. Dojrzałe nianie mogą stanowić cenne źródło rad i wsparcia emocjonalnego dla rodziców. Często posiadają bogatą wiedzę na temat rozwoju i wychowania dzieci. Ich gotowość do dzielenia się doświadczeniem może być bezcenna zwłaszcza dla rodziców, którzy uczą się tej roli przy pierwszym dziecku.

Zarówno młodsze, jak i starsze osoby mogą być doskonałymi opiekunkami o ile posiadają odpowiednie kompetencje, system wartości oraz motywację do pracy. Ostatecznie wybór między młodą nianią a starszą opiekunką zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb rodziny. Oba podejścia mają swoje zalety i mogą być odpowiednie w różnych kontekstach. Kluczowe jest, aby wybrać osobę, która pasuje do dynamiki rodziny i potrafi zapewnić dziecku opiekę, wsparcie oraz bezpieczne środowisko do rozwoju.

Sprawdź TUTAJ jak agencja Dobrana Niania prowadzi proces doboru niani idealnie dobranej do rodziny.

Udostępnij artykuł

Tatiana Matwijów

Tatiana Matwijów

Jestem psychologiem, pasjonatką odkrywania i rozwijania ludzkiego potencjału. W ciągu ponad 20 lat pracy w międzynarodowych korporacjach z sukcesem dopasowałam ponad 1000 osób do różnorodnych stanowisk i zespołów. Pozytywne efekty w rekrutacjach osiągam dzięki połączeniu doświadczenia, profesjonalnych narzędzi oraz intuicji.

Już jest nowy e-book dla rodziców!
„7 kroków do wyboru najlepszej niani dla twojego dziecka. Praktyczny przewodnik dla rodziców”
Chcesz pobrać bezpłatnie pierwszy rozdział i przekonać się ile praktycznych wskazówek i narzędzi możesz zyskać?
Zapisz się do newslettera!

Logowanie

E-mail *
Hasło *

Chcę porozmawiać o szczegółach oferty

Już niebawem uruchomimy wszystkie funkcjonalności dostępne na stronie Dobrana Niania.
Chcesz żebyśmy poinformowali Cię o starcie strony?
Zapisz się do newslettera!

Resetowanie hasła

Please select form to show

Logowanie