Przejdź do treści

Jakich trudności doświadczają nianie we współpracy z rodzicami?

Jakich trudności doświadczają nianie we współpracy z rodzicami?

Współpraca między nianią a rodzicami to klucz do zapewnienia dzieciom najlepszej opieki. Zdarza się jednak, że pojawiają się trudności i nieporozumienia. Na co najczęściej uskarżają się nianie we współpracy z rodzicami? Czy rodzice powinni się tym przejmować? W tym artykule przyjrzymy się bliżej tym kwestiom.
1. Brak jasnych oczekiwań i komunikacji

Jednym z częstych problemów, na które uskarżają się nianie, jest brak jasnych oczekiwań i słaba komunikacja. Nianie opowiadają, że po rozpoczęciu pracy czasem nagle pojawiają się jakieś dodatkowe zadania i oczekiwania, o których wcześniej nie było mowy. To zdecydowanie prowadzi do nieporozumień i frustracji.

2. Niespójność w wychowywaniu dzieci

Kolejnym aspektem, który jest trudny dla niań we współpracy z rodzicami jest niespójność w wychowywaniu dzieci. Zdarza się, że każde z rodziców ma inne podejście do dyscypliny, posiłków czy rutyny dnia codziennego, co może wprowadzać chaos.

3. Niewystarczająca ilość informacji o dziecku

Nianie czasem skarżą się, że nie otrzymują przed podjęciem pracy wystarczającej ilości informacji o dziecku. Ważne jest, aby niania znała nie tylko harmonogram dnia, ale także preferencje dziecka, alergie, ewentualne problemy zdrowotne czy ulubione zabawy. Jeśli nagle okazuje się, że dziecko ma dolegliwości lub trudności, o których niania nie wiedziała może nie być gotowa, by odpowiednio zareagować w sytuacji kryzysowej i zapewnić dziecku bezpieczeństwo.

4. Brak docenienia i szacunku

Nianie czasem czują się niedoceniane i brak im wsparcia ze strony rodziców. Może to obejmować brak podziękowań za dobrze wykonaną pracę, niestosowne uwagi, które nie powinny mieć miejsca w relacji zawodowej czy nieodpowiedni ton wypowiedzi.

5. Spóźnienia i nieprzestrzeganie harmonogramu pracy

Zdarza się, że nianie narzekają na brak przestrzegania przez rodziców ustalonych godzin pracy. Zdaniem niań czasem rodzice zbyt lekko podchodzą do późniejszego powrotu do domu (korki, zakupy), albo  zmieniają godziny pracy w ostatniej chwili. To może być problematyczne dla niani, która również ma swoje zobowiązania.

Czy rodzice powinni się przejmować skargami niań? A może każdy pracownik ma jakieś aspekty pracy, na które narzeka?

Przede wszystkim brak dbałości o obustronnie satysfakcjonującą współpracę z nianią może się przełożyć bezpośrednio na jakość opieki nad dzieckiem. Dlatego warto słuchać tego co niania ma do powiedzenia i traktować ją jak partnera w wychowaniu dziecka. Jasno komunikowane oczekiwania, spójność między rodzicami w podejściu do wychowania, odpowiednia ilość informacji na temat dziecka, wzajemny szacunek i elastyczność to fundamenty udanej współpracy. Dbając o te aspekty rodzice mogą zapewnić swoim dzieciom bezpieczne i stabilne środowisko, a nianiom komfortowe warunki pracy.

Jeśli chcesz wiedzieć w jaki sposób agencja Dobrana Niania wspiera obie strony w budowaniu pozytywnej relacji sprawdź TUTAJ.

Udostępnij artykuł

Tatiana Matwijów

Tatiana Matwijów

Jestem psychologiem, pasjonatką odkrywania i rozwijania ludzkiego potencjału. W ciągu ponad 20 lat pracy w międzynarodowych korporacjach z sukcesem dopasowałam ponad 1000 osób do różnorodnych stanowisk i zespołów. Pozytywne efekty w rekrutacjach osiągam dzięki połączeniu doświadczenia, profesjonalnych narzędzi oraz intuicji.

Już jest nowy e-book dla rodziców!
„7 kroków do wyboru najlepszej niani dla twojego dziecka. Praktyczny przewodnik dla rodziców”
Chcesz pobrać bezpłatnie pierwszy rozdział i przekonać się ile praktycznych wskazówek i narzędzi możesz zyskać?
Zapisz się do newslettera!

Logowanie

E-mail *
Hasło *

Chcę porozmawiać o szczegółach oferty

Już niebawem uruchomimy wszystkie funkcjonalności dostępne na stronie Dobrana Niania.
Chcesz żebyśmy poinformowali Cię o starcie strony?
Zapisz się do newslettera!

Resetowanie hasła

Please select form to show

Logowanie