Ostatnio zdarzyła mi się zaskakująca sytuacja. Pewna niania doskonale się zaprezentowała na spotkaniu ze mną, a następnie z rodzicami i dziećmi. Potem nagle jakby zniknęła z powierzchni ziemi. Dzwoniłam, aby potwierdzić ofertę pracy, a ona z dnia na dzień przestała odpowiadać na wiadomości i odbierać telefony. Mówię, że „jakby zniknęła”, bo jednocześnie widać było jej aktywność na profilu na facebooku. To raczej wykluczało jakiś nieszczęśliwy wypadek, który uniemożliwił jej kontakt.
To zdarzenie dowodzi, jak łatwo dać się zwieść pozytywnemu wrażeniu. I to nawet, gdy profesjonalnie zajmujesz się rekrutacją. Ta historia na szczęście zakończyła się zanim niania rozpoczęła pracę. Ale jak uniknąć zatrudnienia do opieki nad dzieckiem osoby niegodnej zaufania?
Jak się upewnić, że niania, która fantastycznie wypada na rozmowie rekrutacyjnej jest osobą, której możesz zaufać?
Polecam sprawdzenie referencji, jako ważne źródło informacji o niani. Kontaktowanie się z poprzednimi rodzinami pozwala potwierdzić informacje na temat doświadczenia oraz mocnych i słabszych stron kandydatek na nianię dla twojego dziecka. Ale jak skutecznie sprawdzić referencje niani?
Co jeśli niania przedstawi Ci pisemne referencje od rodzin? Świetnie! Warto je jednak potwierdzić choćby w krótkiej rozmowie telefonicznej. Dlaczego? Bo zdarza się rodzice, nawet Ci nie do końca zadowoleni, nie chcą zaszkodzić niani wystawiając negatywną opinię. Czasem też mają trudność w przekazaniu szczerej opinii o tym, co budziło ich niezadowolenie.
O co i jak pytać, aby uzyskać od rodziców prawdziwą opinię na temat pracy niani?
Oto przykładowe pytania, które możesz zadać.
1. Co rodzice najbardziej cenili we współpracy z nianią?
Pozwala na uzyskanie informacji na temat mocnych stron, które mogą być ważne z punktu widzenia potrzeb Twojej rodziny i Twojego dziecka.
2. Czego zabrakło we współpracy z nianią / czy czegoś było za mało?
Pomaga w określeniu obszarów do poprawy. Oczywiście jednak to co dla jednej rodziny jest brakiem, dla drugiej może być zupełnie nieistotne.
3. Jak niania budowała relację z dzieckiem? Jaka była ta relacja?
Pokazuje czy niania potrafi budować więzi podchodząc indywidualnie do dziecka oraz na co zwraca uwagę w tych relacjach (czasem najważniejsza jest bliskość, innym razem stawianie granic i rozwój).
4. Jak niania radziła sobie w trudnych lub nagłych sytuacjach związanych z opieką?
Pomaga uzyskać informacje o umiejętności niani w radzeniu sobie z trudnościami, w rozwiązywaniu codziennych problemów oraz zdolności do podejmowania skutecznych działań w nagłych sytuacjach.
5. Czy zdarzało się, że niania miała inne zdanie niż rodzice w jakiejś kwestii dotyczącej dziecka?
Dowiesz się, czy niania potrafi otwarcie i konstruktywnie wyrażać swoje opinie dotyczące opieki oraz jak w jakim stopniu szanuje punkt widzenia i decyzje rodziców.
Powyższe przykłady pytań podpowiadają, jak skutecznie sprawdzić referencje niani. Sprawdzenie referencji kandydatek na nianię to jeden z kluczowych kroków, które powinny towarzyszyć procesowi rekrutacji. Pozwala nie tylko na weryfikację doświadczenia, ale również na upewnienie się, że wybrana osoba będzie odpowiedzialna, godna zaufania i zdolna do nawiązania pozytywnych relacji z dzieckiem. Warto poświęcić czas na skontaktowanie się z poprzednimi pracodawcami, aby zapewnić swojemu dziecku najlepszą opiekę. To kwestia nie tylko komfortu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa Twojego dziecka.
Potrzebujesz więcej wskazówek w temacie wyboru najlepszej niani dla swojego dziecka? Znajdziesz je w e-booku “7 kroków do wyboru najlepszej niani dla Twojego dziecka.” Sprawdź TUTAJ.
Może Cię także zainteresować ten artykuł: „Czego się dowiesz o niani z kwestionariusza psychologicznego?”