Przejdź do treści

Czego się dowiesz o niani z kwestionariusza psychologicznego?

Czego się dowiesz o niani z kwestionariusza psychologicznego?

Jeśli jako rodzic powierzasz opiekę nad dzieckiem żłobkowi, klubowi malucha lub coraz bardziej popularnej bliskościowej wiosce to ufasz, że ktoś zweryfikował przygotowanie pracujących tam opiekunów. Rekrutacja do placówki obejmuje nie tylko rozmowę, ale często także badanie predyspozycji i osobowości.

Rodzic, który powierza opiekę nad dzieckiem prywatnej opiekunce staje przed wyzwaniem samodzielnego sprawdzenia, czy wybrana osoba jest właściwa. Jeśli chce zwiększyć swój spokój i pewność decyzji może skorzystać z informacji, jakich dostarcza kwestionariusz psychologiczny. Niektóre nianie, które współpracowały z agencjami niań posiadają opisane profile psychologiczne, więc warto o nie zapytać. Czego się dowiesz o niani  z kwestionariusza psychologicznego?

Oczywiście to zależy od konkretnego narzędzia. Nie mam tu na myśli psychotestów dostępnych w internecie, ale rzetelne narzędzia wykorzystywane w praktyce przez psychologów czy pedagogów. Niektóre z nich pozwalają ocenić cechy osobowości, które mają kluczowe znaczenie w procesie opieki i wychowania dziecka.

Takich informacji dostarcza na przykład kwestionariusz CUIDA. W Polsce jest stosowany powszechnie przez psychologów do oceny kandydatów na rodziców adopcyjnych, rodziców zastępczych oraz opiekunów prawnych. Jest to oficjalne narzędzie dostępne w Pracowni Testów Psychologicznych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Może być wykorzystywane wyłącznie przez osoby posiadające dyplom psychologa.

Czego się dowiesz o niani  z kwestionariusza psychologicznego CUIDA?

Wynik badania kwestionariuszem zawiera informację aż o 14 obszarach funkcjonowania (zmiennych osobowościowych) kandydatki na nianię dla Twojego dziecka. Oto one.

1.Altruizm, 2.Otwartość, 3.Asertywność, 4.Samoocena, 5.Umiejętność rozwiązywania problemów, 6.Empatia, 7.Stabilność emocjonalna, 8.Niezależność, 9.Elastyczność, 10.Refleksyjność, 11.Towarzyskość, 12.Tolerancja na frustrację, 13.Zdolność tworzenia więzi uczuciowych  i 14.Umiejętność radzenia sobie ze stratą, oraz skala dodatkowa – Agresywność.

Skąd wiadomo, że wynikom testu można zaufać?

Możesz się zastanawiać czy wynikom testu można zaufać. Tę pewność dają dodatkowe tak zwane „skale kontrolne”. Wskazują one, które wyniki należy interpretować z większą ostrożnością lub w ogóle uznać za nieważne. Ten kwestionariusz ma aż 3 skale kontrolne:

Aprobata społeczna – wskaźnik pokazuje, w jakim stopniu osoba badana zaprzecza drobnym wadom lub brakom, które większość ludzi akceptuje. Wskazuje, w jakim badany idealizuje obraz siebie, nie ujawniając swoich wad lub słabości.

Nieuważność – wskaźnik pokazuje, który wynik kwestionariusza może się okazać nieważny. Powodem może być nieuważność osoby badanej, wybranie odpowiedzi przypadkowo lub problem ze zrozumieniem tekstu czytanego. Inne możliwe przyczyny to zmęczenie lub roztargnienie.

Niespójność – wskaźnik pokazuje, który wynik kwestionariusza może się okazać nieważny, ponieważ osoba badana udzielała różnych odpowiedzi na pytania o bardzo podobnej treści.

Krótko mówiąc takie narzędzie daje bardzo dużą pewność, że wyniki badania pokazują prawdziwy obraz kandydatki na nianię.

Jeśli więc samodzielnie wybierasz nianię dla swojego dziecka i chcesz zminimalizować ryzyko, to warto skorzystać z weryfikacji wybranej niani tym lub innym kwestionariuszem.

W agencji Dobrana Niania przeprowadzamy na zlecenie rodziców badanie wybranej kandydatki/ta kwestionariuszem CUIDA. Zlecający rodzic otrzymuje pełny raport z interpretacją wyników oraz możliwość omówienia wyników w ramach 30-minutowej konsultacji.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Oczywiście mimo wszystkich zalet testów, żadne pojedyncze narzędzie weryfikacji kandydatów nie daje 100% pewności. Warto byś jako rodzic łączył/a kilka narzędzi selekcji (rozmowa, sprawdzanie referencji, testy osobowości), aby zebrać jak najwięcej informacji przed podjęciem decyzji.

Udostępnij artykuł

Tatiana Matwijów

Tatiana Matwijów

Jestem psychologiem, pasjonatką odkrywania i rozwijania ludzkiego potencjału. W ciągu ponad 20 lat pracy w międzynarodowych korporacjach z sukcesem dopasowałam ponad 1000 osób do różnorodnych stanowisk i zespołów. Pozytywne efekty w rekrutacjach osiągam dzięki połączeniu doświadczenia, profesjonalnych narzędzi oraz intuicji.

Już jest nowy e-book dla rodziców!
„7 kroków do wyboru najlepszej niani dla twojego dziecka. Praktyczny przewodnik dla rodziców”
Chcesz pobrać bezpłatnie pierwszy rozdział i przekonać się ile praktycznych wskazówek i narzędzi możesz zyskać?
Zapisz się do newslettera!

Logowanie

E-mail *
Hasło *

Chcę porozmawiać o szczegółach oferty

Już niebawem uruchomimy wszystkie funkcjonalności dostępne na stronie Dobrana Niania.
Chcesz żebyśmy poinformowali Cię o starcie strony?
Zapisz się do newslettera!

Resetowanie hasła

Please select form to show

Logowanie