Przejdź do treści

Dlaczego warto wykorzystać testy psychologiczne do rekrutacji niani?

Dlaczego warto wykorzystać testy psychologiczne do rekrutacji niani?

Większość specjalistów ds. rekrutacji zgadza się, że wiarygodność informacji z rozmów kwalifikacyjnych bywa niska, nawet jeśli są one przeprowadzane przez profesjonalistów.
Nawet sprawdzanie referencji bywa subiektywne – w niektórych przypadkach poprzedni pracodawcy mogą z różnych powodów pominąć pewne szczegóły, aby nie zaszkodzić kandydatowi.
Dlatego dobrym pomysłem jest wykorzystanie testów psychologicznych. Pozwalają one ocenić cechy osobowości, które mają kluczowe znaczenie w procesie opieki i wychowania dziecka.
Jakie korzyści może dać wykorzystanie testów w rekrutacji niań?

Zapewnisz większe bezpieczeństwo swojego dziecka

Przy wyborze niani, bezpieczeństwo Twojego dziecka jest najwyższym priorytetem. Testy psychologiczne mogą pomóc w identyfikacji potencjalnych zagrożeń. Poprzez ocenę stabilności emocjonalnej, predyspozycji do agresji lub innych zachowań, które mogą wpływać na bezpieczeństwo Twojego dziecka, minimalizujemy ryzyko podjęcia niewłaściwej decyzji.

Znajdziesz osobę idealnie dopasowaną do swojego dziecka

Każde dziecko jest inne i ma swoje indywidualne potrzeby. Testy psychologiczne pozwalają ocenić osobowość niani, dzięki czemu możemy znaleźć osobę, która będzie idealnie współgrać z dzieckiem. Czy to spokojna i cierpliwa niania dla energicznego malucha, czy też kreatywna i aktywna dla dziecka potrzebującego dużej dawki bodźców, testy psychologiczne pomagają znaleźć idealne dopasowanie.

Twoja niania poradzi sobie w trudnych sytuacjach

Praca niani jest pełna wyzwań i nieprzewidylwanych sytuacji. Testy psychologiczne pozwalają ocenić umiejętność kandydatek/ów do radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Dzięki nim sprawdzimy, jak dana osoba reaguje na stres, czy potrafi zachować zimną krew w nagłych wypadkach i czy elastycznie dopasowuje się do okoliczności.

Sprawdzisz kompetencje emocjonalne niani

Testy psychologiczne pozwalają ocenić kompetencje emocjonalne kandydatek/ów. Niania, która posiada wysoki poziom inteligencji emocjonalnej, będzie lepiej radzić sobie z emocjami dziecka, konfliktami czy sytuacjami stresowymi. Testy pomogą ocenić umiejętności radzenia sobie z trudnościami, empatię i kontrolę impulsów.

Dowiesz się, jakimi wartościami kieruje się wybrana niania

Testy psychologiczne mogą pomóc w identyfikacji wartości, jakimi kierują się w pracy kandydatki/ci na nianię oraz w ocenie ich zgodności z Twoimi wartościami. Jeśli niania będzie podzielać wartości istotne dla Ciebie w wychowaniu dziecka jest duża szansa, że znajdziesz w niej partnera, który z zaangażowaniem będzie realizować Twoją wizję wychowania. To pozwoli na budowanie wspólnej podstawy i zapewni harmonię w relacji między nianią, Tobą i Twoim dzieckiem.

Sprawdzisz umiejętności komunikacji i interpersonalne

Dobre umiejętności komunikacyjne niani są niezwykle ważne, ponieważ będzie ona w stałym kontakcie z Tobą i Twoim dzieckiem. Te umiejętności są jeszcze istotniejsze jeśli niania dołącza do rodziny na etapie rozwijania się mowy dziecka. Wybierając nianię, która dobrze się komunikuje, zapewnisz Twojemu dziecku korzystne środowisko rozwoju.

Ocenisz zdolność do budowania relacji

Rekrutacja niani to decyzja, która ma długoterminowe skutki dla Twojego dziecka i Twojej rodziny. Testy psychologiczne mogą pomóc w prognozowaniu trwałości i jakości relacji między nianią a dzieckiem. Dzięki temu zidentyfikujesz osoby, które będą potrafić budować silne i wartościowe więzi z Twoim dzieckiem.

Oczywiście mimo wszystkich zalet testów, żadne pojedyncze narzędzie weryfikacji kandydatów nie jest w 100% dokładne. Rodzice powinni połączyć kilka narzędzi selekcji (rozmowa kwalifikacyjna, sprawdzanie referencji, testy osobowości). Dzięki temu zbiorą więcej informacji przed złożeniem niani oferty pracy. Nie ignoruj też swojej intuicji. Jeśli coś wydaje ci się nie tak, nie wybieraj tej kandydatki/ ta. Jeżeli współpracujesz z agencją niań, to wykorzystanie testów psychologicznych w rekrutacji niań jest dowodem wysokich standardów pracy. Dzięki takiemu podejściu rekomendacje agencji niań są bardziej wiarygodne.

W agencji Dobrana Niania w procesie selekcji wykorzystujemy kwestionariusz CUIDA stosowany przez psychologów do oceny kandydatów na rodziców adopcyjnych, rodziców zastępczych oraz opiekunów prawnych. Pomaga on skutecznie zminimalizować ryzyko wyboru niewłaściwej niani. Ale nawet jeśli nie korzystasz z naszej pomocy przy rekrutacji niani, w naszym sklepie możesz zamówić samą usługę badania wybranej kandydatki/ta kwestionariuszem CUIDA z interpretacją wyników.

SPRAWDŹ OFERTĘ W SKLEPIE

Udostępnij artykuł

Tatiana Matwijów

Tatiana Matwijów

Jestem psychologiem, pasjonatką odkrywania i rozwijania ludzkiego potencjału. W ciągu ponad 20 lat pracy w międzynarodowych korporacjach z sukcesem dopasowałam ponad 1000 osób do różnorodnych stanowisk i zespołów. Pozytywne efekty w rekrutacjach osiągam dzięki połączeniu doświadczenia, profesjonalnych narzędzi oraz intuicji.

Już jest nowy e-book dla rodziców!
„7 kroków do wyboru najlepszej niani dla twojego dziecka. Praktyczny przewodnik dla rodziców”
Chcesz pobrać bezpłatnie pierwszy rozdział i przekonać się ile praktycznych wskazówek i narzędzi możesz zyskać?
Zapisz się do newslettera!

Logowanie

E-mail *
Hasło *

Chcę porozmawiać o szczegółach oferty

Już niebawem uruchomimy wszystkie funkcjonalności dostępne na stronie Dobrana Niania.
Chcesz żebyśmy poinformowali Cię o starcie strony?
Zapisz się do newslettera!

Resetowanie hasła

Please select form to show

Logowanie