Przejdź do treści

Ile zarabia niania w Polsce?

Ile zarabia niania w Polsce?

Wg opublikowanego w tym roku ogólnopolskiego badania wynagrodzeń firmy Sedlak&Sedlak średnie miesięczne wynagrodzenie niani w Polsce wynosi 3 570 zł brutto, czyli 21 zł brutto/h. Netto, czyli „na rękę” to 2 763 zł miesięcznie.

Te dane szokują. Nianie w Warszawie rzadko decydują się na pracę za stawkę niższą niż 30 zł/h netto. W przypadku stałego miesięcznego wynagrodzenia oferty pracy dla niań zaczynają się od 4 000 zł netto. Doświadczone nianie z referencjami zarabiają nawet ponad 6 000 zł netto.

Możemy założyć, że w przypadku wielu opiekunek do dziecka objętych badaniem podane wynagrodzenie brutto jest faktycznie wynagrodzeniem netto (z powodu braku formalnej umowy wymagającej odprowadzania składek ZUS). Czasem niania otrzymuje część wynagrodzenia za pracę w ramach umowy uaktywniającej (dzięki czemu jest objęta ubezpieczeniem), a resztę „nieoficjalnie”. Jednak i tak liczby z raportu wydają się zaniżone. Dlaczego?

Wynagrodzenia niań wyższe niż innych opiekunek dziecięcych?

Badanie objęło osoby z całej Polski pracujące na stanowiskach: opiekunka do dzieci, niania, opiekunka dzieci, prywatna opiekunka, opiekun dziecka, opiekunka dziecięca. Uwzględnia on więc osoby pracujące w żłobkach prywatnych oraz państwowych. Oferty pracy dla opiekunek do dziecka publikowane w internecie potwierdzają: wynagrodzenia opiekunów żłobkowych bywają niższe niż wynagrodzenia niań zatrudnianych przez rodziny.

Nie dziwi więc fakt, że coraz częściej wykwalifikowane opiekunki żłobkowe decydują się na zostanie nianią. Decydując się na ten krok zyskują: wyższe wynagrodzenie, lżejszą pracę z jednym dzieckiem oraz większy wpływ na swoją pracę. Tracą na tym placówki państwowe, zyskują rodzice inwestujący w indywidualną opiekę nad dzieckiem.  

Jesteś opiekunką do dziecka? Posiadasz doświadczenie i profesjonalne przygotowanie? Znajdź wspaniałą rodzinę, która potrzebuje właśnie Ciebie. Zarejestruj się i dołącz do grona wyjątkowych niań www.dobrananiania.pl.

Jesteś rodzicem? Szukasz wykwalifikowanej niani? Zapoznaj się z ofertą butikowej agencji niań www.dobrananiania.pl

Obie strony relacji są dla nas równie ważne: pomagamy nianiom i rodzicom w tworzeniu partnerskich relacji w opiece i wychowaniu dzieci.

Udostępnij artykuł

Tatiana Matwijów

Tatiana Matwijów

Jestem psychologiem, pasjonatką odkrywania i rozwijania ludzkiego potencjału. W ciągu ponad 20 lat pracy w międzynarodowych korporacjach z sukcesem dopasowałam ponad 1000 osób do różnorodnych stanowisk i zespołów. Pozytywne efekty w rekrutacjach osiągam dzięki połączeniu doświadczenia, profesjonalnych narzędzi oraz intuicji.

Już jest nowy e-book dla rodziców!
„7 kroków do wyboru najlepszej niani dla twojego dziecka. Praktyczny przewodnik dla rodziców”
Chcesz pobrać bezpłatnie pierwszy rozdział i przekonać się ile praktycznych wskazówek i narzędzi możesz zyskać?
Zapisz się do newslettera!

Logowanie

E-mail *
Hasło *

Chcę porozmawiać o szczegółach oferty

Już niebawem uruchomimy wszystkie funkcjonalności dostępne na stronie Dobrana Niania.
Chcesz żebyśmy poinformowali Cię o starcie strony?
Zapisz się do newslettera!

Resetowanie hasła

Please select form to show

Logowanie