Przejdź do treści

8 kroków do zbudowania dobrej relacji z nianią

8 kroków do zbudowania dobrej relacji z nianią

Znalazłaś idealną nianię dla Twojego dziecka? To wspaniale! Jednak nawet przy najlepiej dokonanym wyborze, możecie – Ty i niania również – napotykać trudności w początkowym okresie współpracy. Poznajecie się, docieracie i uczycie komunikować ze sobą. Początkowe napięcia czy nieporozumienia nie muszą przepowiadać nieudanej współpracy. Jednak co zrobić, aby okres poznawania się obu stron przebiegał w dobrej atmosferze i tak gładko jak to możliwe? Przeczytaj poniższe wskazówki, a dowiesz się co możesz zrobić, aby zwiększyć szansę na zbudowanie dobrych relacji z nianią.

Poznaj swoją nianię

Poświęć czas na poznanie niani jako osoby. Rozmawiaj o jej kwalifikacjach i doświadczeniu zawodowym. Poruszaj też tematy neutralne np. zapytaj o hobby, zainteresowania. W ten sposób poznacie się lepiej i niania szybciej poczuje się swobodnie wśród domowników. Twoje zainteresowanie da niani sygnał, że jest ważna nie tylko jako pracownik, ale jako osoba. Przypomnij sobie sytuację, w której sama zmieniałaś pracę. Co Tobie pomogło w przełamaniu lodów i zbudowaniu relacji z Twoim przełożonym lub współpracownikami? Może można wykorzystać te doświadczenia do budowania relacji z nianią?

Określ oczekiwania

Jeszcze przed rozpoczęciem przez nianię pracy porozmawiaj szczerze o Twoich oczekiwaniach i zasadach panujących w Twoim domu. Porozmawiaj o harmonogramie, godzinach pracy, ewentualnych dopuszczalnych zmianach oraz sposobie komunikowania o nich. Omów wszystkie zadania, których realizacji oczekujesz oraz oczekiwane zasady postępowania w różnych sytuacjach. Powiedz o wartościach, które są dla Ciebie ważne i preferencjach dotyczących stylu i zasad opieki np. co i kiedy dziecko ma jeść, zasady dotyczące telewizji,
zabawy, spędzania czasu na świeżym powietrzu, obowiązujące zakazy. Upewnij się, że niania rozumie czego od niej oczekujesz. Dzięki temu unikniecie późniejszych nieporozumień.

Zapewnij zasoby

Przekaż niani informacje o upodobaniach i antypatiach swoich dzieci oraz wszelkie inne ciekawostki, których może potrzebować, aby zbudować relację z dzieckiem i jak najlepiej wykonywać swoją pracę. Pokaż gdzie znajdują się niezbędne w codziennej pracy przedmioty, artykuły, sprzęty. Pokaż miejsca, w których może spędzać czas z dzieckiem.

Pozwól na autonomię

Daj jej czas i przestrzeń do pracy. Nie próbuj jej kontrolować za każdym razem, gdy jesteś w domu. Pozwól jej na swobodę w działaniu i na podejmowanie decyzji związanych z Twoim dzieckiem. Pokazuj, że masz do niej zaufanie i wiesz, że właściwie wykonuje powierzone jej zadania. Jeśli zdecydowałeś/ aś się na montaż kamery koniecznie poinformuj o tym nianię. Dobra praktyka nakazuje, by uprzedzać o tym fakcie na etapie rekrutacji. Pamiętaj, że nie wszystkie nianie godzą się pracować pod okiem kamery i nie świadczy od razu o tym, że mają coś do ukrycia.

Komunikuj się regularnie i otwarcie

Zapewnij otwartą i uczciwą i regularną komunikację między Tobą a nianią. Rozmawiaj o tym jak minął dzień, o samopoczuciu dziecka, o postępach w jego rozwoju, o wyzwaniach lub miłych zdarzeniach. Mów niani, jak chcesz, aby Twoje dziecko było pielęgnowane i wychowywane. Bądź szczera nawet jeśli trzeba poruszyć trudny temat. Bądź też otwarta na sugestie i propozycje z jej strony. Niania może być świetnym źródłem pomysłów i sugestii w kwestii wychowania Twojego dziecka. Możesz zaproponować regularne spotkania, w których będziecie mogli razem planować aktywności dla dziecka. Na koniec pamiętaj, aby docenić jej szczerość, nawet jeśli usłyszysz „niewygodny” komunikat. To ważne, aby niania wiedziała, że może zwrócić się do Ciebie z trudnymi pytaniami lub sytuacjami, z którymi nie wie, jak sobie poradzić.

Doceniaj pracę niani

Okazuj uznanie dla jej pracy i zaangażowania. Wystarczy podziękowanie na koniec dnia pracy, powiedzenie jej jak ważna jest dla Ciebie świadomość, że Twoje dziecko jest pod dobrą opieką. Drobny upominek od czasu do czasu może spowodować, że niania poczuje się doceniona i jeszcze bardziej zmotywowana. Pamiętaj, że uśmiech i zadowolenie Twojego dziecka na koniec dnia jest najlepszym dowodem świetnie wykonanej przez nianię pracy.

Okazuj wyrozumiałość

Niania, jako osoba spoza Twojej rodziny będzie potrzebowała trochę czasu na dostosowanie się do Twojego stylu życia i pracy z Twoim dzieckiem. Nie oczekuj, że nowa niania od razu będzie doskonale znała Twoje dziecko i jego potrzeby. Daj jej czas na poznanie Twojego dziecka. Bądź wyrozumiała, nawet jeśli na początku pojawią się trudności. Wszyscy uczymy się na własnych błędach, więc jeśli niania popełni jakiś błąd, wyjaśnij jej, co zrobiła nie tak i jak można to poprawić. Postaraj się być wyrozumiała i elastyczna w sytuacjach życiowych wymagających zmiany planów/ harmonogramu opieki w ostatniej chwili

Traktuj po partnersku

Okaż niani szacunek i traktuj ją jak równorzędnego partnera w wychowaniu Twojego dziecka. Daj niani poczucie, że jest ważną częścią rodziny, pozwól na aktywny udział w życiu dziecka i angażowanie się w jego wychowanie. Możesz poprosić ją o sugestie dotyczące aktywności, które pomogą dziecku się rozwijać lub o pomysły na zabawki dla dziecka. Umożliw jej uczestnictwo w rodzinnych wydarzeniach dotyczących dziecka (np. urodziny). Partnerstwo w opiece nad dzieckiem jest kluczowe dla budowania dobrej relacji z nianią, co z kolei ma pozytywny wpływ na Twoje dziecko.

Zbudowanie dobrych relacji z nianią wymaga czasu i wysiłku obu stron. Warto jednak poświęcić czas na dostosowanie się do nowych warunków, a przy pozytywnym nastawieniu i otwartości na zmianę zwiększasz szansę na udaną dla obu stron współpracę z korzyścią dla Twojego dziecka.

Sprawdź TUTAJ w jaki sposób w agencji Dobrana Niania wspieramy obie strony w budowaniu relacji opartej na partnerstwie i otwartej komunikacji.

Udostępnij artykuł

Tatiana Matwijów

Tatiana Matwijów

Jestem psychologiem, pasjonatką odkrywania i rozwijania ludzkiego potencjału. W ciągu ponad 20 lat pracy w międzynarodowych korporacjach z sukcesem dopasowałam ponad 1000 osób do różnorodnych stanowisk i zespołów. Pozytywne efekty w rekrutacjach osiągam dzięki połączeniu doświadczenia, profesjonalnych narzędzi oraz intuicji.

Już jest nowy e-book dla rodziców!
„7 kroków do wyboru najlepszej niani dla twojego dziecka. Praktyczny przewodnik dla rodziców”
Chcesz pobrać bezpłatnie pierwszy rozdział i przekonać się ile praktycznych wskazówek i narzędzi możesz zyskać?
Zapisz się do newslettera!

Logowanie

E-mail *
Hasło *

Chcę porozmawiać o szczegółach oferty

Już niebawem uruchomimy wszystkie funkcjonalności dostępne na stronie Dobrana Niania.
Chcesz żebyśmy poinformowali Cię o starcie strony?
Zapisz się do newslettera!

Resetowanie hasła

Please select form to show

Logowanie