Przejdź do treści

Jak oswoić dziecko z nową nianią?

Jak oswoić dziecko z nową nianią?

Wracasz do pracy i planujesz powierzyć opiekę nad dzieckiem niani? Dla Twojego dziecka już samo rozstanie z Tobą na kilka godzin dziennie będzie stresującym wydarzeniem. Jest jednak kilka sposobów na to, jak Ty możesz oswoić dziecko z nową nianią.

Przyzwyczajaj dziecko stopniowo do nowej sytuacji.

Aby oswoić dziecko z nową nianią daj im czas na wzajemne poznanie się. Zacznij od kilku krótkich spotkań z nianią przed pełnym dniem pracy. Zorganizuj wizytę w domu, aby dziecko mogło zobaczyć, kto będzie się nim opiekował, a niania mogła zobaczyć, jak dziecko zachowuje się w swoim naturalnym środowisku. Wydłużaj kolejne czasy rozłąki zawsze żegnając się z dzieckiem i witając po powrocie. Dzięki temu dziecko poczuje się bezpieczniej i zrozumie, że wrócisz do niego.

Zapewnij dziecko, że nadal jest kochane i ważne.

Wytłumacz dziecku, że potrzebujesz pomocy w opiece nad nim, ale nadal jest ono dla Ciebie ważne i że je kochasz. Upewnij się, że dziecko wie, że decyzja o zatrudnieniu nowej niani nie oznacza, że mniej dla Ciebie znaczy.

Przedstaw nianię jako osobę, która jest przyjazna i pomocna.

Zapewnij dziecko, że nowa niania jest przyjazna i że jest to osoba, która zadba o jego potrzeby oraz będzie z nim miło spędzać czas. Powiedz dziecku, że może zwracać się do niani zawsze, jeśli potrzebuje pomocy lub ma jakieś pytania.

Przekaż niani ważne informacje na temat swojego dziecka.

Opowiedz niani o wszystkim, co pomoże jej poznać i zrozumieć Twoje dziecko np. preferencje żywieniowe, harmonogram dnia, ulubione zabawki, sposoby spędzania czasu czy kolor ulubionej bluzy. Dzięki temu niania będzie mogła np. wprowadzać do zabaw coś, co będzie dla dziecka atrakcyjne oraz lepiej zaspokajać jego potrzeby w trakcie opieki.

Daj dziecku jasne wskazówki co się będzie działo.

Powiedz mu, kiedy wyjdziesz z domu i kiedy wrócisz. Opowiedz co się będzie działo w trakcie Twojej nieobecności, jak będą przebiegać różne znane dziecku czynności w harmonogramie dnia. Dzięki temu pomożesz dziecku zrozumieć co dla niego oznacza nowa sytuacja.

Pozostań przy znanej dziecku rutynie dnia.

Aby lepiej przygotować dziecko do pozostania z nianią ustal rutynę dnia podobną do tej, którą dziecko miało spędzając czas z Tobą. Dzięki temu dziecko poczuje się bardziej komfortowo i bezpiecznie, ponieważ duża część jego codziennego życia zostanie bez zmian.

Pozwól dziecku wyrażać swoje emocje.

Daj dziecku możliwość wyrażenia swoich emocji wobec niani. Zapytaj, jak mu się podoba nowa niania. Jeśli dziecko wykazuje opór wobec nowej niani, ważne jest, aby z nim porozmawiać. Spróbuj zrozumieć, co mu przeszkadza, a dzięki temu pomożesz mu poczuć się bardziej komfortowo w nowej sytuacji.

Chwal dziecko za pozytywne zachowania.

Zachęcaj dziecko do kontaktu z nianią i nagradzaj,  gdy widzisz, że się przełamuje i oswaja z nową opiekunką. To pomoże mu zrozumieć, że opiekunka stała się częścią jego życia i przyspieszy oswojenie się z nową nianią.

Pokazuj dziecku, że czujesz się swobodnie z nową nianią.

Pokaż dziecku, że ufasz nowej niani i czujesz do niej sympatię poprzez pozytywny sposób, w jaki z nią rozmawiasz i jak ją traktujesz. Dzieci szybko wyczuwają, kiedy dorośli są niespokojni lub nieufni wobec innych. Twoje pozytywne nastawienie jest bardzo ważne.

Ustal z dzieckiem sposób na smutne chwile.

Wybierz wspólnie w dzieckiem przytulankę lub kocyk, który będzie w trudnych chwilach pomagał mu poradzić sobie z rozłąką. Może to być też Wasza ulubiona piosenka, którą niania będzie nucić, aby przegonić smutki.

Jak oswoić dziecko z nową nianią? Nawiązanie pozytywnej relacji z nową nianią wymaga czasu. Trudno oczekiwać, że dziecko natychmiast pokocha nową opiekunkę. Jednak z odpowiednim podejściem i wsparciem dla dziecka i niani, możesz pomóc dziecku oswoić się z nową nianią i z czasem nawiązać z nią bliską relację.

W agencji Dobrana Niania wspieramy rodziców w sposób kompleksowy i nasza rola nie kończy się wraz z wyborem niani. Pomagamy w budowaniu relacji między nianią a rodzicami i dzieckiem. Więcej informacji TUTAJ.

Udostępnij artykuł

Tatiana Matwijów

Tatiana Matwijów

Jestem psychologiem, pasjonatką odkrywania i rozwijania ludzkiego potencjału. W ciągu ponad 20 lat pracy w międzynarodowych korporacjach z sukcesem dopasowałam ponad 1000 osób do różnorodnych stanowisk i zespołów. Pozytywne efekty w rekrutacjach osiągam dzięki połączeniu doświadczenia, profesjonalnych narzędzi oraz intuicji.

Już jest nowy e-book dla rodziców!
„7 kroków do wyboru najlepszej niani dla twojego dziecka. Praktyczny przewodnik dla rodziców”
Chcesz pobrać bezpłatnie pierwszy rozdział i przekonać się ile praktycznych wskazówek i narzędzi możesz zyskać?
Zapisz się do newslettera!

Logowanie

E-mail *
Hasło *

Chcę porozmawiać o szczegółach oferty

Już niebawem uruchomimy wszystkie funkcjonalności dostępne na stronie Dobrana Niania.
Chcesz żebyśmy poinformowali Cię o starcie strony?
Zapisz się do newslettera!

Resetowanie hasła

Please select form to show

Logowanie