Przejdź do treści

Jak sprawdzić czy niania dobrze zajmuje się Twoim dzieckiem?

Jak sprawdzić czy niania dobrze zajmuje się Twoim dzieckiem?

Dla rodziców najważniejsze jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa i właściwej opieki podczas ich nieobecności. Jak sprawdzić czy niania dobrze zajmuje się Twoim dzieckiem? Co zrobić, gdy Twoje dziecko jest na tyle małe, że nie opowie co się działo w ciągu dnia?

W internecie znajdziesz mnóstwo porad, jak sprawdzić czy niania dobrze zajmuje się Twoim dzieckiem. Przodują wśród nich podpowiedzi z agencji detektywistycznych. Oto kilka z nich:

 • – szybszy powrót do domu (najlepszy sposób na sprawdzenie niani to zaskoczenie jej),
 • – dyskretny podsłuch w wózku lub zabawce dziecka,
 • – ukryta kamera w pokoju dziecka,
 • – obserwacja detektywistyczna,
 • – sąsiedzki monitoring (pomocne są bliskie relacje z czujnymi sąsiadami),
 • – nieoczekiwane telefony w ciągu dnia, aby sprawdzić, jak niania radzi sobie z dzieckiem.

Sprytne? Czytam i przechodzą mnie ciarki. Bycie obserwowanym i podsłuchiwanym przez cały dzień pracy to nie brzmi jak wymarzona relacja z szefem. Większość rodziców – to absolutnie zrozumiałe – kiedy chodzi o ich największy skarb, kieruje się zasadą ograniczonego zaufania i woli dmuchać na zimne. Dobre wrażenia z rozmowy z kandydatką, a nawet referencje, nie dają gwarancji, że zostawiasz swoje dziecko z osobą godną zaufania. Czy możesz zapewnić dziecku bezpieczeństwo i kontrolować pracę niani, ale w sposób partnerski i oparty na zaufaniu?

W agencji Dobrana Niania nie rekomendujemy stosowania kamer i podsłuchów. Zamiast tego proponujemy rzetelną weryfikację niani przed zaproponowaniem jej pracy z dzieckiem.

Jak sprawdzamy czy niania jest właściwą osobą i można jej zaufać?

W procesie rekrutacji stosujemy kwestionariusz psychologiczny, który wykorzystują psycholodzy do oceny kandydatów na rodziców adopcyjnych, rodziców zastępczych oraz opiekunów prawnych*. Pozwala on zdiagnozować predyspozycje do bycia dobrym opiekunem i wychowawcą dziecka.

Dzięki kwestionariuszowi jako rodzic dostajesz informację aż o 14 zmiennych osobowościowych kandydatki na nianię dla Twojego dziecka. Oto kilka z nich:

 • – empatia
 • – zdolność tworzenia więzi uczuciowych
 • – stabilność emocjonalna
 • – umiejętność rozwiązywania problemów
 • – wrażliwość
 • – otwartość
 • – agresywność

Skąd masz mieć pewność, że możesz zaufać wynikom testu? Dzięki dodatkowym skalom wiemy, na ile dana osoba rzetelnie i zgodnie z prawdą odpowiada na pytania kwestionariusza. Jeśli osoba ma skłonność do przedstawiania siebie w jak najlepszym świetle wówczas wyniki nie będą wiarygodne.

Krótko mówiąc takie narzędzie daje nam bardzo dużą pewność, że informacje uzyskane w raporcie pokazują prawdziwy obraz kandydatki na nianię.

Jeśli samodzielnie rekrutujesz nianię i chcesz zminimalizować ryzyko pomyłki i narażenia Twojego dziecka na negatywne doświadczenia skorzystaj z weryfikacji wybranej niani kwestionariuszem CUIDA.

Chcesz wiedzieć więcej? SPRAWDŹ W SKLEPIE

Jak jeszcze możesz sprawdzić czy niania dobrze zajmuje się Twoim dzieckiem? żesz zrobić, żeby zwiększyć swój komfort i dać niani przestrzeń do pracy z dzieckiem?

Ustal regularne spotkania z nianią

Planuj regularne spotkania z nianią, aby omówić postępy, obawy i sugestie dotyczące opieki nad dzieckiem. Rozmawiaj o tym, jak niania radzi sobie z obowiązkami, jakie aktywności podejmuje z dzieckiem i mów szczerze i konstruktywnie o tym czy jesteś zadowolony z jej pracy.

Obserwuj reakcje dziecka

Zwracaj uwagę na reakcje swojego dziecka na nianię. Jeśli dziecko wydaje się szczęśliwe i swobodne w jej obecności, jest to dobry znak. Obserwuj również, czy niania jest czujna wobec potrzeb dziecka i odpowiednio na nie reaguje.

Sprawdź referencje i przeszłość niani

Przy zatrudnianiu niani, zawsze warto sprawdzić referencje i przeszłość potencjalnej kandydatki. Skontaktuj się z poprzednimi pracodawcami i zapytaj o ich doświadczenia z tą nianią.

Pamiętaj, że regularna i otwarta komunikacja z nianią zwiększy Twój komfort i spokój. Jeśli masz jakiekolwiek obawy lub wątpliwości czy niania właściwie opiekuje się Twoim dzieckiem nie wahaj się z nią porozmawiać.

*Kwestionariusz CUIDA to oficjalne narzędzie dostępne w Pracowni Testów Psychologicznych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, które może być wykorzystywane jedynie przez osoby posiadające dyplom psychologa.

Udostępnij artykuł

Tatiana Matwijów

Tatiana Matwijów

Jestem psychologiem, pasjonatką odkrywania i rozwijania ludzkiego potencjału. W ciągu ponad 20 lat pracy w międzynarodowych korporacjach z sukcesem dopasowałam ponad 1000 osób do różnorodnych stanowisk i zespołów. Pozytywne efekty w rekrutacjach osiągam dzięki połączeniu doświadczenia, profesjonalnych narzędzi oraz intuicji.

Już jest nowy e-book dla rodziców!
„7 kroków do wyboru najlepszej niani dla twojego dziecka. Praktyczny przewodnik dla rodziców”
Chcesz pobrać bezpłatnie pierwszy rozdział i przekonać się ile praktycznych wskazówek i narzędzi możesz zyskać?
Zapisz się do newslettera!

Logowanie

E-mail *
Hasło *

Chcę porozmawiać o szczegółach oferty

Już niebawem uruchomimy wszystkie funkcjonalności dostępne na stronie Dobrana Niania.
Chcesz żebyśmy poinformowali Cię o starcie strony?
Zapisz się do newslettera!

Resetowanie hasła

Please select form to show

Logowanie