Dla rodziców najważniejsze jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa i właściwej opieki podczas ich nieobecności. Jak sprawdzić czy niania dobrze zajmuje się Twoim dzieckiem? Co zrobić, gdy Twoje dziecko jest na tyle małe, że nie opowie co się działo w ciągu dnia?
W internecie znajdziesz mnóstwo porad, jak sprawdzić czy niania dobrze zajmuje się Twoim dzieckiem. Przodują wśród nich podpowiedzi z agencji detektywistycznych. Oto kilka z nich:
- – szybszy powrót do domu (najlepszy sposób na sprawdzenie niani to zaskoczenie jej),
- – dyskretny podsłuch w wózku lub zabawce dziecka,
- – ukryta kamera w pokoju dziecka,
- – obserwacja detektywistyczna,
- – sąsiedzki monitoring (pomocne są bliskie relacje z czujnymi sąsiadami),
- – nieoczekiwane telefony w ciągu dnia, aby sprawdzić, jak niania radzi sobie z dzieckiem.
Sprytne? Czytam i przechodzą mnie ciarki. Bycie obserwowanym i podsłuchiwanym przez cały dzień pracy to nie brzmi jak wymarzona relacja z szefem. Większość rodziców – to absolutnie zrozumiałe – kiedy chodzi o ich największy skarb, kieruje się zasadą ograniczonego zaufania i woli dmuchać na zimne. Dobre wrażenia z rozmowy z kandydatką, a nawet referencje, nie dają gwarancji, że zostawiasz swoje dziecko z osobą godną zaufania. Czy możesz zapewnić dziecku bezpieczeństwo i kontrolować pracę niani, ale w sposób partnerski i oparty na zaufaniu?
W agencji Dobrana Niania nie rekomendujemy stosowania kamer i podsłuchów. Zamiast tego proponujemy rzetelną weryfikację niani przed zaproponowaniem jej pracy z dzieckiem.
Jak sprawdzamy czy niania jest właściwą osobą i można jej zaufać?
W procesie rekrutacji stosujemy kwestionariusz psychologiczny, który wykorzystują psycholodzy do oceny kandydatów na rodziców adopcyjnych, rodziców zastępczych oraz opiekunów prawnych*. Pozwala on zdiagnozować predyspozycje do bycia dobrym opiekunem i wychowawcą dziecka.
Dzięki kwestionariuszowi jako rodzic dostajesz informację aż o 14 zmiennych osobowościowych kandydatki na nianię dla Twojego dziecka. Oto kilka z nich:
- – empatia
- – zdolność tworzenia więzi uczuciowych
- – stabilność emocjonalna
- – umiejętność rozwiązywania problemów
- – wrażliwość
- – otwartość
- – agresywność
Skąd masz mieć pewność, że możesz zaufać wynikom testu? Dzięki dodatkowym skalom wiemy, na ile dana osoba rzetelnie i zgodnie z prawdą odpowiada na pytania kwestionariusza. Jeśli osoba ma skłonność do przedstawiania siebie w jak najlepszym świetle wówczas wyniki nie będą wiarygodne.
Krótko mówiąc takie narzędzie daje nam bardzo dużą pewność, że informacje uzyskane w raporcie pokazują prawdziwy obraz kandydatki na nianię.
Jeśli samodzielnie rekrutujesz nianię i chcesz zminimalizować ryzyko pomyłki i narażenia Twojego dziecka na negatywne doświadczenia skorzystaj z weryfikacji wybranej niani kwestionariuszem CUIDA.
Chcesz wiedzieć więcej? SPRAWDŹ W SKLEPIE
Jak jeszcze możesz sprawdzić czy niania dobrze zajmuje się Twoim dzieckiem? żesz zrobić, żeby zwiększyć swój komfort i dać niani przestrzeń do pracy z dzieckiem?
Ustal regularne spotkania z nianią
Planuj regularne spotkania z nianią, aby omówić postępy, obawy i sugestie dotyczące opieki nad dzieckiem. Rozmawiaj o tym, jak niania radzi sobie z obowiązkami, jakie aktywności podejmuje z dzieckiem i mów szczerze i konstruktywnie o tym czy jesteś zadowolony z jej pracy.
Obserwuj reakcje dziecka
Zwracaj uwagę na reakcje swojego dziecka na nianię. Jeśli dziecko wydaje się szczęśliwe i swobodne w jej obecności, jest to dobry znak. Obserwuj również, czy niania jest czujna wobec potrzeb dziecka i odpowiednio na nie reaguje.
Sprawdź referencje i przeszłość niani
Przy zatrudnianiu niani, zawsze warto sprawdzić referencje i przeszłość potencjalnej kandydatki. Skontaktuj się z poprzednimi pracodawcami i zapytaj o ich doświadczenia z tą nianią.
Pamiętaj, że regularna i otwarta komunikacja z nianią zwiększy Twój komfort i spokój. Jeśli masz jakiekolwiek obawy lub wątpliwości czy niania właściwie opiekuje się Twoim dzieckiem nie wahaj się z nią porozmawiać.
*Kwestionariusz CUIDA to oficjalne narzędzie dostępne w Pracowni Testów Psychologicznych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, które może być wykorzystywane jedynie przez osoby posiadające dyplom psychologa.