Przejdź do treści

Jakie są konsekwencje wyboru niewłaściwej niani?

Jakie są konsekwencje wyboru niewłaściwej niani?

Wybór odpowiedniej niani dla swojego dziecka to jedno z trudniejszych zadań rodziców. Niestety, niewłaściwy wybór opiekunki może prowadzić do poważnych konsekwencji zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. W tym artykule przyjrzymy się temu jakie są konsekwencje wyboru niewłaściwej niani.
Zagrożenia dla dziecka
Zaniedbanie podstawowych zasad opieki.

  Z powodu braku doświadczenia niania może zaniedbywać podstawowe zasady pielęgnacji, żywienia dziecka oraz jego fizycznego bezpieczeństwa. Odpowiednich zasad pielęgnacji czy żywienia można szybko nauczyć, ale dużym ryzykiem jest,  jeśli niania nie potrafi przewidywać potencjalnych zagrożeń dla dziecka lub reaguje zbyt wolno.   

  Negatywny wpływ na rozwój emocjonalny.

  Jeśli niania nie reaguje odpowiednio na potrzeby emocjonalne dziecka oraz nie potrafi budować poczucia bezpieczeństwa to dziecko może doświadczać lęku, niepewności, braku zaufania i niechęci do wyrażania własnych emocji.  

  Brak stymulacji rozwojowej.

  Niania, która nie wprowadza odpowiednich zabaw stymulujących rozwój dziecka może nieświadomie przyczynić się do opóźnień w rozwoju poznawczym i motorycznym.

  Negatywne wzorce zachowań.

  Niania jest dla dziecka ważnym wzorcem, więc gdy prezentuje lub toleruje negatywne wzorce zachowań może to prowadzić do kształtowania się u dziecka niepożądanych postaw.

  Brak rutyny i stabilności.

  Niania, która nie utrzymuje ustalonej rutyny może wprowadzić chaos i niepewność w życie dziecka. Konsekwencją może być stres, niepokój a nawet zaburzenia snu.

  Zagrożenia dla rodziców
  Stres i niepokój.

   Rodzic, który uświadamia sobie błędną decyzję w wyborze niani naturalnie odczuwa lęk o swoje dziecko oraz poczucie winy. Sytuacja się komplikuje jeśli rodzic chwilowo nie widzi alternatywy w zapewnieniu dziecku opieki.

   Konsekwencje zawodowe.

   Gdy nagle okazuje się, że niania nie spełnia oczekiwań, rodzic może być zmuszony do nieplanowanego urlopu czy zmian w planie pracy. W konsekwencji może ucierpieć jego efektywność zawodowa.

   Obciążający proces ponownej rekrutacji.

   Konieczność przeprowadzenia ponownej rekrutacji niani jest obciążeniem czasowym i emocjonalnym. To dla rodzica także stres związany z planowanym wprowadzeniem w życie dziecka nowej osoby.

   Możliwe konflikty.

   Jeśli zły wybór niani prowadzi do konfliktów między rodzicami a nianią, wpływa to na atmosferę domową i często na poczucie bezpieczeństwa dziecka. Może ono chcieć nieświadomie stanąć po którejś ze stron.

   Konsekwencje psychologiczne i finansowe.

   Niewłaściwa opiekunka może zostawić po sobie ślad, który wymaga wsparcia psychologicznego. Dziecko może się czuć opuszczone lub bać się kolejnej nowej opiekunki.

   Jak widzisz konsekwencje wyboru niewłaściwej niani mogą być naprawdę poważne. Zagrożenia i konsekwencje wynikające z niewłaściwego wyboru niani są rzeczywiste. Powinny one skłonić rodziców do dokładnego przeanalizowania kandydatów przed podjęciem ostatecznej decyzji. Inwestycja w odpowiednią opiekę przyniesie długoterminowe korzyści dla dziecka oraz dla całej rodziny.

   Sprawdź TUTAJ w jaki sposób prowadzimy proces weryfikacji kandydatek na nianię w agencji Dobrana Niania.

   Udostępnij artykuł

   Tatiana Matwijów

   Tatiana Matwijów

   Jestem psychologiem, pasjonatką odkrywania i rozwijania ludzkiego potencjału. W ciągu ponad 20 lat pracy w międzynarodowych korporacjach z sukcesem dopasowałam ponad 1000 osób do różnorodnych stanowisk i zespołów. Pozytywne efekty w rekrutacjach osiągam dzięki połączeniu doświadczenia, profesjonalnych narzędzi oraz intuicji.

   Już jest nowy e-book dla rodziców!
   „7 kroków do wyboru najlepszej niani dla twojego dziecka. Praktyczny przewodnik dla rodziców”
   Chcesz pobrać bezpłatnie pierwszy rozdział i przekonać się ile praktycznych wskazówek i narzędzi możesz zyskać?
   Zapisz się do newslettera!

   Logowanie

   E-mail *
   Hasło *

   Chcę porozmawiać o szczegółach oferty

   Już niebawem uruchomimy wszystkie funkcjonalności dostępne na stronie Dobrana Niania.
   Chcesz żebyśmy poinformowali Cię o starcie strony?
   Zapisz się do newslettera!

   Resetowanie hasła

   Please select form to show

   Logowanie