Przejdź do treści

Niania z zamieszkaniem: co zyskuje a co traci niania?

Niania z zamieszkaniem: co zyskuje a co traci niania?

Zatrudnienie niani z zamieszkaniem bywa opcją najlepiej dostosowaną do trybu życia rodziny. To rozwiązanie ma swoje plusy i minusy dla obu stron. Ostatnio pisałam o perspektywie rodziny, a ten artykuł przybliży perspektywę niani. Niania z zamieszkaniem – co zyskuje a co traci niania wybierając taką opcję?

Plusy dla Niani:
1. Dłuższa perspektywa zawodowa.

Niania z zamieszkaniem z reguły ma większą pewność stałego zatrudnienia oraz dłuższą perspektywę pracy, niż niania bez zamieszkania. Stabilne zatrudnienie może wpływać na silniejsze zaangażowanie niani w budowanie relacji z dziećmi.

2. Komfort i Bezpieczeństwo.

Niania ma zapewnione zakwaterowanie i zwykle również jedzenie. To może jej dawać poczucie bezpieczeństwa i komfortu. To ważne zwłaszcza, gdy pracuje w obcym miejscu z dala od własnego domu.

Zwykle oferta z zamieszkaniem jest też dla niani bardziej atrakcyjna finansowo, ponieważ zwalnia ją z kosztów mieszkania i wyżywienia.

3. Budowanie trwałych relacji z dziećmi.

Stałe zatrudnienie i dzielenie wspólnej przestrzeni w różnych momentach dnia i tygodnia pozwala niani dobrze poznać specyfikę rodziny, ich wartości, oczekiwania i preferencje. Niania z zamieszkaniem może lepiej zrozumieć potrzeby i charakter dzieci, a to przekłada się na jakość opieki oraz ich rozwój. Ponadto łatwiej jest niani zbudować opartą na zaufaniu relację z rodzicami, ponieważ częściej są oni świadkami, tego jak opiekuje się ich dziećmi i sobie radzi w różnych sytuacjach.

4. Większa satysfakcja zawodowa.

Zamieszkanie z rodziną może się dla niani przekładać na większą satysfakcję zawodową. Możliwość budowania trwałych relacji z dziećmi, bieżące zaangażowanie w ich rozwój i uczestnictwo w życiu rodziny to elementy, które wpływają na poczucie spełnienia zawodowego.

5. Integracja z życiem domowym.

Mieszkanie z rodziną umożliwia niani nawiązanie silniejszych więzi i lepszą integrację z życiem rodzinnym. Niania staje się ważnym uczestnikiem rodzinnych wydarzeń oraz świąt i tradycji.

Minusy dla Niani:
1. Brak prywatności i ograniczenie życia prywatnego.

Niania z zamieszkaniem może odczuwać brak prywatności i trudności w utrzymaniu osobistego życia zwłaszcza, gdy podjęła pracę w nowym dla siebie mieście. To trudne, gdy nie ma na miejscu ani rodziny ani znajomych. Utrzymanie granic między pracą i życiem prywatnym, które toczą się w jednej przestrzeni może być dla niani dużym wyzwaniem.

2. Zmęczenie i brak odpoczynku.

Praca z zamieszkaniem może prowadzić do braku czasu na relaks. Niania może czuć presję bycia dostępną dla rodziny nawet po godzinach pracy. Może to prowadzić do poczucia, że trudno znaleźć czas wolny, a także na własne zajęcia.

3. Wysoka odpowiedzialność.

Mieszkając z rodziną, niania zwykle odczuwa większą odpowiedzialność za bezpieczeństwo i dobrostan dzieci. Często staje się ona głównym opiekunem. Bierze na siebie odpowiedzialność za podopiecznych na wielu płaszczyznach. Dba o ich rozwój, uczestniczy w sukcesach, a także wspiera w trudnościach. Takie poczucie stałej silnej odpowiedzialności dla niektórych niań może być dużym obciążeniem.

4. Utrzymywanie poufności.

Niania z zamieszkaniem odpowiada za zapewnienie poufności w sprawach dotyczących rodziny. Ochrona prywatności, a także utrzymanie zaufania są kluczowe. To wymaga wysokiego poziomu odpowiedzialności i dojrzałości.

Podsumowując, wybór pracy z zamieszkaniem to decyzja, która wymaga od niani starannej analizy oraz rozważenia różnych aspektów. Z pewnością ma swoje plusy, ale też jest obarczona wysoką odpowiedzialnością.  

W agencji Dobrana Niania dbamy o zadowolenie obu stron. Dlatego starannie badamy motywację niań, aby mieć pewność, że wybrana oferta pracy spełni oczekiwania i będzie źródłem satysfakcji zawodowej. Jak to robimy sprawdź TUTAJ.

Udostępnij artykuł

Tatiana Matwijów

Tatiana Matwijów

Jestem psychologiem, pasjonatką odkrywania i rozwijania ludzkiego potencjału. W ciągu ponad 20 lat pracy w międzynarodowych korporacjach z sukcesem dopasowałam ponad 1000 osób do różnorodnych stanowisk i zespołów. Pozytywne efekty w rekrutacjach osiągam dzięki połączeniu doświadczenia, profesjonalnych narzędzi oraz intuicji.

Już jest nowy e-book dla rodziców!
„7 kroków do wyboru najlepszej niani dla twojego dziecka. Praktyczny przewodnik dla rodziców”
Chcesz pobrać bezpłatnie pierwszy rozdział i przekonać się ile praktycznych wskazówek i narzędzi możesz zyskać?
Zapisz się do newslettera!

Logowanie

E-mail *
Hasło *

Chcę porozmawiać o szczegółach oferty

Już niebawem uruchomimy wszystkie funkcjonalności dostępne na stronie Dobrana Niania.
Chcesz żebyśmy poinformowali Cię o starcie strony?
Zapisz się do newslettera!

Resetowanie hasła

Please select form to show

Logowanie