Przejdź do treści

Jak się przygotować do rozmowy o pracę jako niania?

Jak się przygotować do rozmowy o pracę jako niania?

Czeka Cię spotkanie z rodzicami w sprawie oferty pracy dla niani? Po rozmowie telefonicznej czujesz to może być naprawdę praca dla Ciebie i zależy Ci by zaprezentować się jak najlepiej? Przeczytaj co zrobić, aby wywrzeć pozytywne wrażenie i zostać zapamiętaną/ zapamiętanym.

Przypomnij sobie treść oferty pracy dla niani.

Jeśli potrafisz przywołać wiek i imię dziecka podane w ogłoszeniu to robi dobre wrażenie. Przypomnij sobie kluczowe informacje zarówno o dziecku, jak i rodzinie, zakres obowiązków oraz oczekiwania, które zostały podane w ofercie pracy dla niani. Rodzice zauważą, że nie jest Ci obojętne z kim i jak pracujesz.

Zaktualizuj i prześlij cv.

Cv prześlij przed spotkaniem z rodzicami, aby mogli się przygotować na dopytanie o istotne dla nich kwestie. Upewnij się, że uwzględnia ono wszystkie Twoje kwalifikacje i doświadczenia w pracy opiekunki do dziecka.

Przygotuj dokumenty potwierdzające przygotowanie.

Zbierz dyplomy, certyfikaty ukończenia kursów i szkoleń potwierdzających twoje umiejętności dotyczące opieki nad dzieckiem, świadectwa pracy, pisemne referencje wystawione przez rodziców lub poprzednich pracodawców. Niania z referencjami ma większe szanse na otrzymanie atrakcyjnej oferty pracy. Dobrym pomysłem jest zapytanie z wyprzedzeniem o możliwość przekazania numeru telefonu do rodziców w celu potwierdzenie referencji. Potwierdza to Twoją wiarygodność i motywację do otrzymania tej pracy.

Pomyśl co chcesz opowiedzieć o swoich umiejętnościach i doświadczeniu.

Przygotuj listę dzieci, z którymi pracowałaś w przeszłości oraz Twoje zadania, jako opiekunki do dziecka. Które doświadczenia chcesz podkreślić i opowiedzieć o nich bardziej szczegółowo? Jakie są Twoje sukcesy w dotychczasowej pracy z dziećmi? Może np. przyczyniłaś się do postępów dziecka w jakimś obszarze rozwoju?

Co możesz powiedzieć o swoim podejściu do opieki nad dziećmi, do kwestii dyscypliny i ogólnie wychowania? Jakie aktywności lub zabawy proponujesz spędzając czas z dzieckiem? Jakie są Twoje mocne strony? Warto podkreślać zwłaszcza takie cechy, jak cierpliwość, empatia, elastyczność, kreatywność oraz pozytywne nastawienie. Zastanów się jakie korzyści przyniesie rodzicom zatrudnienie Ciebie jako opiekunki do dziecka. Możesz np. przedstawić swoje pomysły na zabawy i aktywności dla dziecka lub plany dotyczące zdrowego stylu życia.

Zastanów się o co warto zapytać rodziców.

Jakie pytania zadasz, aby pogłębić swoją wiedzę o dziecku? Warto zapytać o jego cechy osobowości, zainteresowania, rytm dnia, preferencje żywieniowe i szczególne potrzeby (alergie, choroby). Zapytaj o oczekiwania rodziców dotyczące sposobu spędzania czasu z dzieckiem, stosowane przez rodziców metody wychowawcze, zasady postępowania względem dziecka, istotne zasady obowiązujące w domu. Nie zapomnij o kwestiach formalnych: zakresie obowiązków, godzinach pracy oraz oferowanym wynagrodzeniu.

Przygotuj się na pytania rodziców.

Mogą zadać pytania dotyczące Twojej motywacji, tego co powoduje, że szukasz pracy jako opiekunka do dziecka, Twojego doświadczenia jako niani, podejścia do opieki nad dzieckiem, umiejętności radzenia sobie z emocjami dziecka, czy sposobu radzenia sobie w różnych trudnych sytuacjach. Przypomnij sobie przed spotkaniem kilka wybranych sytuacji z przeszłości, które będą dowodem, że posiadasz umiejętności w tym zakresie.

Przemyśl, jak nawiążesz kontakt z dzieckiem.

Rodzice będą obserwować Twoje podejście do dziecka oraz jego reakcję na Ciebie. Pierwszy gest jaki wykonasz w jego stronę, aby nawiązać kontakt powinien być dostosowany do jego wieku. Czasem pomaga drobna zabawka lub przedmiot dostosowany do wieku, który wzbudzi jego zainteresowanie i ułatwi nawiązanie kontaktu. Pozostaw dziecku przestrzeń i daj mu czas na oswojenie się z Tobą.

Przyjdź punktualnie.

Nawet najlepsze przygotowanie do spotkania nie pomoże jeśli się spóźnisz. Zaufanie do Ciebie jest kluczowe, jeśli od Twojej punktualności zależy punktualne dotarcie rodziców do miejsca pracy. W razie nieprzewidzianych okoliczności skontaktuj się z rodzicami przed umówioną godziną spotkania i poinformuj, że się spóźnisz.

Rozmowa z rodzicami to dla Ciebie szansa, by dowiedzieć się więcej o ofercie pracy dla niani oraz poznać rodziców dziecka, i ich oczekiwania wobec niani. Pomogą Ci bez wątpienia pozytywne nastawienie, uprzejmość i otwartość na szczerą, partnerską rozmowę.

Powodzenia!

Udostępnij artykuł

Tatiana Matwijów

Tatiana Matwijów

Jestem psychologiem, pasjonatką odkrywania i rozwijania ludzkiego potencjału. W ciągu ponad 20 lat pracy w międzynarodowych korporacjach z sukcesem dopasowałam ponad 1000 osób do różnorodnych stanowisk i zespołów. Pozytywne efekty w rekrutacjach osiągam dzięki połączeniu doświadczenia, profesjonalnych narzędzi oraz intuicji.

Już jest nowy e-book dla rodziców!
„7 kroków do wyboru najlepszej niani dla twojego dziecka. Praktyczny przewodnik dla rodziców”
Chcesz pobrać bezpłatnie pierwszy rozdział i przekonać się ile praktycznych wskazówek i narzędzi możesz zyskać?
Zapisz się do newslettera!

Logowanie

E-mail *
Hasło *

Chcę porozmawiać o szczegółach oferty

Już niebawem uruchomimy wszystkie funkcjonalności dostępne na stronie Dobrana Niania.
Chcesz żebyśmy poinformowali Cię o starcie strony?
Zapisz się do newslettera!

Resetowanie hasła

Please select form to show

Logowanie