Przejdź do treści

Jak zadbać o rozwój społeczny dziecka, które zostaje w domu z nianią?

Jak zadbać o rozwój społeczny dziecka, które zostaje w domu z nianią?

rozwój społeczny dziecka
Wielu rodziców obawia się, że pozostawienie dziecka w domu z nianią może wpłynąć negatywnie na rozwój jego umiejętności społecznych. Nie ma wątpliwości, że pobyt dziecka w żłobku lub przedszkolu daje wiele korzyści w zakresie rozwoju umiejętności społecznych. Jak zadbać o rozwój społeczny dziecka, które zostaje w domu z nianią? Zatrudnienie niani nie oznacza, że rozwój społeczny dziecka zostanie zaniedbany.
W tym artykule podzielę się z Wami praktycznymi wskazówkami, jak zadbać o rozwój społeczny dziecka, które zostaje w domu z nianią oraz na co zwrócić uwagę przy rekrutacji niani, aby upewnić się, że będzie właściwie wspierać rozwój społeczny Twojego dziecka.

Oto kilka prostych i praktycznych wskazówek, jak zadbać o rozwój umiejętności społecznych dziecka, które zostaje z nianią.

Twórz wspólną przestrzeń społeczną:

Choć dziecko nie jest w grupie rówieśników, to może nadal uczestniczyć w aktywnościach społecznych w domu. Zachęcaj nianię do organizowania zabaw z innymi dziećmi w okolicy lub zorganizowania regularnych spotkań z dziećmi znajomych. Wspólne zabawy i interakcje z innymi dziećmi pomogą Twojemu dziecku rozwijać umiejętności współpracy, komunikacji i empatii.

Organizuj wyjścia na spotkania i zajęcia grupowe:

Dbanie o to, aby dziecko miało możliwość uczestniczenia w różnorodnych aktywnościach społecznych poza domem, jest bardzo ważne. Ustal z nianią by regularnie organizowała wyjścia do parku i na place zabaw.  Znajdź zajęcia grupowe, w których Twoje dziecko może wziąć udział. Może to być np. klub malucha, zajęcia artystyczne lub sportowe dla maluchów. Takie aktywności nie tylko pozwolą dziecku nawiązać nowe relacje, ale także nauczą je współpracy, zdrowej rywalizacji i szacunku do innych.

Rozwijaj poprzez zabawę:

Wspieraj nianię, aby wprowadzała zabawy i gry, które angażują dziecko w działania społeczne. Gry takie jak „Ukryte Talenty” (gdzie dzieci prezentują swoje zdolności) czy „Teatrzyk” (gdzie dziecko odgrywa role) zachęcają do interakcji i komunikacji. Te zabawy rozwijają także wyobraźnię i umiejętności rozumienia innych.

Angażuj w domowe obowiązki:

Odpowiednie zaangażowanie dziecka w proste codzienne obowiązki domowe może również sprzyjać rozwojowi umiejętności społecznych. Proś nianię, aby zaangażowała dziecko w nieskomplikowane zadania, takie jak sprzątanie, gotowanie w skali odpowiedniej dla dziecka. Pracując wspólnie z nianią, dziecko rozwija umiejętności współpracy, odpowiedzialności i samodzielności.

Znajdź czas na rodzinną zabawę:

Kiedy jesteś w domu, zorganizuj czas na wspólną zabawę i interakcje z dzieckiem. Bawcie się razem w różne gry, rozmawiajcie i śpiewajcie piosenki. W ten sposób budujesz więzi, a Twoje dziecko uczy się od Ciebie, jak nawiązywać zdrowe relacje społeczne.

Monitoruj postępy:

Regularnie rozmawiaj z nianią na temat postępów Twojego dziecka w zakresie umiejętności społecznych. Wspólnie ustalcie cele rozwojowe i obserwujcie, jak dziecko radzi sobie z nimi. Czy potrafi nawiązać relację z nieznanym dzieckiem na placu zabaw? Jak często dołącza do wspólnej zabawy? Wreszcie, czy potrafi podzielić się swoją zabawką? Regularna i szczera komunikacja między Tobą a nianią jest kluczowa dla rozwoju Twojego dziecka.

To najważniejsze pomysły na to, jak zadbać o rozwój społeczny dziecka, które zostaje w domu z nianią. Oczywiście żadna z powyższych wskazówek nie będzie skuteczna, jeśli sama niania nie będzie posiadać odpowiednio rozwiniętych kompetencji społecznych. Rzetelna rekrutacja, uwzględniająca te cechy, jest kluczowa dla zapewnienia dziecku stymulującego środowiska do rozwoju.

W agencji Dobrana Niania w procesie weryfikacji kandydatów stosujemy wywiad kompetencyjny, który obejmuje pytania dotyczące kompetencji społecznych. Dodatkowo wykorzystujemy kwestionariusz psychologiczny, który bada aż 14 zmiennych osobowościowych decydujących o tym, czy dana osoba może być dobrym opiekunem i wychowawcą (kwestionariusz ten służy do badania kandydatów na rodziców adopcyjnych i opiekunów prawnych). Dzięki zastosowaniu kwestionariusza sprawdzamy m.in. takie umiejętności jak: empatia, umiejętność tworzenia więzi uczuciowych, otwartość i towarzyskość.

Kompetencje społeczne niani weryfikujemy też potwierdzając referencje w bezpośrednich rozmowach z rodzicami. Pytamy poprzednich pracodawców, w jaki sposób niania rozwijała umiejętności społeczne dzieci oraz w jakim stopniu przyczyniła się do ich gotowości do pójścia do żłobka czy przedszkola. Więcej o naszym procesie rekrutacji przeczytaj TUTAJ.

Podsumowując, choć żłobek i przedszkole mogą oferować wiele korzyści społecznych, jeśli zdecydujesz się zostawić dziecko w domu z nianią nie pozbawisz go możliwości rozwijania umiejętności społecznych. Kluczem do sukcesu jest odpowiednio dobrana niania. Poświęć czas na jej znalezienie, a będzie to inwestycja w zdolności Twojego dziecka do budowania zdrowych relacji społecznych na przestrzeni całego życia.

Udostępnij artykuł

Tatiana Matwijów

Tatiana Matwijów

Jestem psychologiem, pasjonatką odkrywania i rozwijania ludzkiego potencjału. W ciągu ponad 20 lat pracy w międzynarodowych korporacjach z sukcesem dopasowałam ponad 1000 osób do różnorodnych stanowisk i zespołów. Pozytywne efekty w rekrutacjach osiągam dzięki połączeniu doświadczenia, profesjonalnych narzędzi oraz intuicji.

Już jest nowy e-book dla rodziców!
„7 kroków do wyboru najlepszej niani dla twojego dziecka. Praktyczny przewodnik dla rodziców”
Chcesz pobrać bezpłatnie pierwszy rozdział i przekonać się ile praktycznych wskazówek i narzędzi możesz zyskać?
Zapisz się do newslettera!

Logowanie

E-mail *
Hasło *

Chcę porozmawiać o szczegółach oferty

Już niebawem uruchomimy wszystkie funkcjonalności dostępne na stronie Dobrana Niania.
Chcesz żebyśmy poinformowali Cię o starcie strony?
Zapisz się do newslettera!

Resetowanie hasła

Please select form to show

Logowanie