Przejdź do treści

„Ta kandydatka po prostu nie pasuje” – co robić, gdy rodzic odrzuca kandydatkę na nianię bez wyraźnego powodu?

„Ta kandydatka po prostu nie pasuje” – co robić, gdy rodzic odrzuca kandydatkę na nianię bez wyraźnego powodu?

Rekrutacja opiekunek dziecięcych wymaga nie tylko umiejętności rekrutacji i selekcji, ale też wrażliwości i empatii w kontakcie z rodzicami, poszukującymi niani. Zdarza się, że rodzic odrzuca rekomendowaną kandydatkę z powodów, które wydają się nieracjonalne lub nieuzasadnione. Co robić, gdy rodzic odrzuca kandydatkę na nianię bez wyraźnego powodu?

Czy warto dyskutować z rodzicami i próbować ich przekonać, czy też lepiej zaakceptować ich decyzję bez dalszych rozmów? W tym artykule podejmę próbę przyjrzenia się różnym podejściom i ich konsekwencjom.

Kiedy lepiej nie dyskutować z rodzicami?
1. Kategoryczna decyzja rodzica

Gdy rodzic wyraźnie i zdecydowanie odrzuca kandydatkę, dalsza dyskusja może być bezcelowa i jedynie wprowadzić napięcie.

Przykład: Rodzic odrzuca kandydatkę od razu po spotkaniu, mówiąc: „Ona po prostu nie pasuje do naszej rodziny.” Pomimo prób dowiedzenia się więcej o powodach odrzucenia, rodzic nie podaje bardziej konkretnych argumentów i pozostaje przy swoim zdaniu. W takim przypadku lepiej zaakceptować decyzję rodzica i zaproponować inne kandydatki.

2. Powody osobiste

Gdy decyzja wynika z osobistych preferencji czy specyficznych potrzeb rodziny, należy to uszanować. Rodzic najlepiej zna swoje dziecko i jego potrzeby.

Przykład: Rodzic stwierdza, że kandydatka jest „zbyt głośna”, a dziecko źle reaguje na takie osoby.  Chociaż może się to wydawać błahostką, jeśli kandydatka ma doświadczenie i pozytywne referencje, dla rodzica to może być bardzo ważny aspekt. Próba przekonywania rodzica do zmiany zdania może zostać odebrana jako brak zrozumienia dla jego potrzeb.

3. Brak możliwości zmiany zdania

Jeśli jest oczywiste, że żadna dodatkowa informacja nie wpłynie na zmianę decyzji rodzica, lepiej skupić się na poszukiwaniu innej kandydatki.

Przykład: Rodzic ma specyficzne wymagania dotyczące doświadczenia niani, np. doświadczenie w opiece nad bliźniętami. Kandydatka z bogatym doświadczeniem w opiece nad rodzeństwem, choć posiadająca inne istotne kompetencje, nie spełnia tego kryterium. Rodzic stanowczo odrzuca ją na tej podstawie i nie jest zainteresowany dalszą dyskusją. W takim przypadku lepiej skupić się na znalezieniu kandydatki, która dokładnie spełnia wymagania rodzica, niż próbować go przekonywać do zmiany zdania.

Kiedy warto dyskutować z argumentami rodziców?
1. Brak konkretnych powodów odrzucenia

Jeśli rodzic nie potrafi jasno wskazać, dlaczego odrzuca kandydatkę, warto zadać dodatkowe pytania. Może okazać się, że obawy rodzica wynikają z nieporozumienia lub braku pełnych informacji.

Przykład: Rodzic mówi: „Nie jestem pewien, ale coś mi w niej nie pasuje.” Warto wtedy zapytać: „A czy może Pan_i powiedzieć, co konkretnie budzi wątpliwości? Może jest to aspekt, który możemy wyjaśnić.” Może okazać się, że rodzic nie zauważył pewnych kwalifikacji kandydatki, jak np. ukończony kurs pierwszej pomocy, który może rozwiać jego obawy.

2. Odrzucenie z powodów uprzedzeń

Opis: Jeśli odrzucenie wynika z uprzedzeń dotyczących np. wieku, wyglądu czy pochodzenia osoby, warto podjąć delikatną rozmowę.

Przykład: Rodzic mówi: „Nie chcemy zatrudniać kogoś po 60 roku życia.” Warto, wtedy zapytać o powody, choć zwykle odnoszą się one do uprzedzeń związanych ze sprawnością fizyczną kandydatek. Warto wtedy podać argumenty, które mogą obalić obiekcje rodzica np. „Ta kandydatka od 15 lat trenuje jogę i codziennie dojeżdża do pracy na rowerze.” Taka rozmowa może pomóc rodzicowi przemyśleć swoje przekonania i spojrzeć na kandydatkę z innej perspektywy.

3. Nieporozumienia dotyczące kwalifikacji

Czasem rodzic może nie zrozumieć pełnego zakresu kwalifikacji i doświadczenia kandydatki. Wyjaśnienie tych aspektów może zmienić jego decyzję.

Przykład: Rodzic mówi: „Nie wydaje mi się, żeby miała odpowiednie umiejętności opieki nad dziećmi powyżej 3 roku życia.” Można odpowiedzieć: „Rozumiem Państwa obawy, jednak choć kandydatka w prywatnych rodzinach opiekowała się głównie małymi dziećmi, to pracowała też przez rok w przedszkolu jako pomoc nauczyciela w najstarszej grupie.” Takie wyjaśnienie może rozwiać wątpliwości rodzica i skłonić go do ponownego rozważenia kandydatury.

Decyzja o tym, czy dyskutować, gdy rodzic odrzuca kandydatkę na nianię bez wyraźnego powodu, wymaga zrozumienia i szacunku dla potrzeb i  oczekiwań rodziny. Warto ocenić każdą sytuację indywidualnie, biorąc pod uwagę powody odrzucenia, otwartość rodzica na rozmowę oraz potencjalne korzyści i ryzyka dla obu stron. Czasem warto podjąć rozmowę, aby lepiej zrozumieć perspektywę rodzica i wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Dzięki temu agencja wspierająca rodzinę w wyborze niani może lepiej dopasować nianię do potrzeb rodziny i budować zaufanie oraz satysfakcję klientów.

Chcesz wiedzieć, jak agencja Dobrana Niania dba o zrozumienie potrzeb i oczekiwań rodziców? Przeczytaj TUTAJ.

Udostępnij artykuł

Tatiana Matwijów

Tatiana Matwijów

Jestem psychologiem, pasjonatką odkrywania i rozwijania ludzkiego potencjału. W ciągu ponad 20 lat pracy w międzynarodowych korporacjach z sukcesem dopasowałam ponad 1000 osób do różnorodnych stanowisk i zespołów. Pozytywne efekty w rekrutacjach osiągam dzięki połączeniu doświadczenia, profesjonalnych narzędzi oraz intuicji.

Już jest nowy e-book dla rodziców!
„7 kroków do wyboru najlepszej niani dla twojego dziecka. Praktyczny przewodnik dla rodziców”
Chcesz pobrać bezpłatnie pierwszy rozdział i przekonać się ile praktycznych wskazówek i narzędzi możesz zyskać?
Zapisz się do newslettera!

Logowanie

E-mail *
Hasło *

Chcę porozmawiać o szczegółach oferty

Już niebawem uruchomimy wszystkie funkcjonalności dostępne na stronie Dobrana Niania.
Chcesz żebyśmy poinformowali Cię o starcie strony?
Zapisz się do newslettera!

Resetowanie hasła

Please select form to show

Logowanie